طالبان در واکنش به اظهارات شویگو: کشورهای منطقه از ورود شهروندان خود به افغانستان جلوگیری کنند

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در واکنش به اظهارات اخیر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه درباره‌ی حضور گروه‌های مسلح در افغانستان، از کشورهای منطقه خواسته است که از ورود شهروندان خود به افغانستان که به‌خاطر «تخریب‌کاری» می‌آیند، جلوگیری کنند.

مجاهد امروز (یک‌شنبه، ۱۰ ثور) در بیانیه‌ای گفته است که طالبان سخنان شویگو را که گفته گروه‌های مسلح در افغانستان برای کشورهای آسیای مرکزی تهدید هستند، رد می‌کنند.

او افزوده است که طالبان نه تنها بعد از سال‌ها جنگ، امنیت و ثبات را در افغانستان تأمین کرده، بلکه امنیت و ثبات را در منطقه برای سیاست خارجی اقتصادمحور خود کمک‌کننده می‌داند و «به هیچ صورت نمی‌خواهد که در [منطقه] تهدیدات امنیتی وجود داشته باشد».

سخن‌گوی طالبان گفته است که مقام‌های روسیه باید متوجه باشند که در دو سال گذشته نه تنها از افغانستان تهدید امنیتی علیه کشورهای منطقه و جهان وجود نداشته، بلکه نیروهای این گروه توانسته‌اند که افغانستان را از وجود گروه داعش پاک‌سازی کنند.

او در بیانیه‌ی خود گفته است: «امارت اسلامی (حکومت طالبان) به‌حیث یک حکومت مسئول اجازه نمی‌دهد که خاک افغانستان بر ضد کشورهای دیگر استفاده شود و از کشورهای دیگر، به‌خصوص از کشورهای منطقه نیز توقع دارد که جلوی اتباع شان را بگیرد که می‌خواهند برای تخریب‌کاری به افغانستان وارد شوند.»

سخن‌گوی طالبان در ادامه گفته است که برخی از حوادث امنیتی اخیر در افغانستان توسط شهروندان برخی کشورهای منطقه صورت گرفته است.

این در حالی است که طالبان پیش از این حضور شبه‌نظامیان خارجی در افغانستان را انکار می‌کردند.

از جانب دیگر کشورهای منطقه، از جمله روسیه بارها درباره‌ی حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان نگرانی کرده‌اند.

به‌تازگی وزیر دفاع روسیه در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری اسلامی در دهلی نو گفته است که گروه‌های افراطی مستقر در افغانستان فعالیت‌های‌شان را در کشورهای آسیای مرکزی افزایش داده‌‌اند.

وی افزوده است که احتمال نفوذ سازمان‌های تروریستی مختلف بین‌المللی مانند داعش، القاعده، جنبش اسلامی ازبیکستان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی که همگی در فدراسیون روسیه ممنوع هستند رو به افزایش است.