اهمیت عاملیت مهاجران و دیاسپورای افغانی در گفت‌وگوهای صلح

کمیسیون حقوق بشر درباره‌ی وضعیت مهاجران افغانستانی در ایران قویا ابراز نگرانی کرد

کمیسیون حقوق بشر افغانستان درباره‌ی وضعیت حقوق بشری مهاجران افغانستانی در ایران قویا ابراز نگرانی کرده و از حکومت این کشور خواسته است تا هنجارهای حقوق بشری در زمینه‌ی مهاجران را رعایت کند.

این کمیسیون امروز (شنبه، ۳۰ ثور) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که براساس معلومات و منابع معتبر رسانه‌ای، محدودیت‌های بیشتری بر مهاجران افغانستان در ایران، به‌ویژه در ولایت اصفهان وضع و اجرا می‌شود.

در اعلامیه‌ی کمیسیون حقوق بشر آمده است: «بربنیاد این تصمیم تبعیض‌منشانه، مهاجران افغان در ایران می‌توانند تنها در کارهای شاقه اجازه‌ی کار یابند و از دسترسی به سایر امور اشتغال و کار، محدود می‌شوند.»

کمیسیون‌ حقوق بشر از جمهوری اسلامی ایران و سایر ساختارهای آن‌ کشور با تأکید و جدیت خواسته است تا مؤلفه‌ها و هنجارهای حقوق ‌بشری در زمینه‌ی مهاجران را رعایت و در باب پالیسی‌های خود برای مهاجران، تجدید نظر کنند.

این کمیسیون از نهادهای حقوق ‌بشری در داخل و خارج از ایران نیز خواسته که دادخواهی کنند و از دولت ایران بخواهند تا در برابر حقوق ‌بشری مهاجران، به‌ویژه در برابر مهاجران «زجردیده‌ی افغانستان» پاسخ‌گو باشند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کمیساریای عالی امور پناهندگان و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان‌ ملل ‌متحد نیز درخواست کرده تا برای بهبود وضعیت حقوق‌ بشری مهاجران افغانستانی مقیم در ایران، بررسی و اقدامات عاجل را روی دست بگیرند.

نگرانی کمیسیون حقوق بشر درباره‌ی وضعیت مهاجران در حالی است که در پی تشدید تنش بر سر آب هیرمند/هلمند، ممکن است محدودیت بر مهاجران افغانستان در ایران بیشتر و اخراج آنان تشدید یابد.

مقام‌های ایرانی درباره‌ی عدم تأمین حق‌آبه‌ی این کشور از سوی طالبان هشدار داده و گفته‌اند که از ابزارهایی برای حق‌آبه استفاده خواهند کرد.