via Hafiz Zia Ahmad/twitter

متقی: استراتژی تمام گروه‌ها در گذشته، ایجاد تفرقه و تعصب بود

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی طالبان می‌گوید که استراتژی تمام «تهاجمات» و گروه‌بندی‌های گذشته، ایجاد تفرقه و تعصب میان شهروندان افغانستان بود.

آقای متقی که امروز (پنج‌شنبه، ۴ جوزا) در نشستی در قصر سپیدار در کابل صحبت می‌کرد، گفت که استراتژی طالبان اما «ازبین‌بردن فاصله و ایجاد وحدت» میان مردم افغانستان است.

وزیر خارجه‌ی طالبان در این نشست همچنین گفت که «جهان به سمت تقسیمات قطبی» در حرکت است و «نیروهای فعلی ناپدید می‌شوند و نیروهای جدید ظهور می‌کنند.»

او افزود که «نقش افغانستان در این‌جا مثبت است و دولت [طالبان] از این فرصت به نفع همه‌ی کشور استفاده‌ی همه‌جانبه می‌کند.»

طالبان امروز نشستی را با حضور شماری از مقام‌های ارشد این گروه و شماری از بزرگان اقوام در قصر سپیدار برگزار کرده‌اند. هنوز هدف از برگزاری این نشست روشن نیست.

مولوی عبدالکبیر، سرپرست ریاست‌الوزرای طالبان در این نشست گفته است که حکومت کنونی این گروه در افغانستان «همه‌شمول» است و افرادی از هر قوم و منطقه در این حکومت کار می‌کنند.

او افزود که حاضر است برای حل مشکلات مردم، صدای آنان را به بالاترین سطح و تا ملا هبت‌الله، رهبر این گروه برساند.

سرپرست ریاست‌الوزرای طالبان تأکید کرده که این گروه متعهد است که «مشکلات و سرگردانی‌ها را ازبین ببرد و با همه‌ی مردم مهربان باشد.»

گروه طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، بارها متهم به برخورد تبعیض‌آمیز با شهروندان کشور و عدم رسیدگی به مشکلات آنان شده‌ است.