اطلاعات روز

نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان: بازداشت مهاجران افغانستانی در پاکستان مغایر با اصول حقوق بشر است

نمایندگی‌های دیپلماتیک و قنسولی «جمهوری اسلامی افغانستان» با نشر بیانیه‌ای درباره‌ی بازداشت مهاجران افغانستانی در پاکستان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که این اقدامات ناقض معیارهای بین‌المللی حقوق بشر و مغایر اصول روابط دو کشور است.

در این بیانیه آمده است که افغانستان در دهه‌های گذشته با چالش‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی قابل توجهی روبه‌رو بوده است که باعث شده بسیاری از شهروندان این کشور برای جست‌وجوی امنیت و ثبات به کشورهای همسایه مانند پاکستان پناه ببرند.

در بیانیه‌ی نمایندگی‌های دیپلماتیک دولت پیشین افغانستان آمده است که پناهندگان افغانستانی سختی‌های زیادی را متحمل شده‌اند و نیاز به مهمان‌نوازی کشورهای همسایه دارند.

این نمایندگی‌ها از پاکستان به‌خاطر میزبانی تعداد زیادی از پناه‌جویان اهل افغانستان سپاسگزاری کرده‌اند.

نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان در ادامه گفته‌اند از گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت پناه‌جویان افغانستانی در پاکستان به‌شدت نگران هستند.

در بیانیه‌ی این نمایندگی‌ها آمده است: «این اقدامات ناقض استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر و مغایر با اصول مهربانی و همبستگی است که مشخصه‌ی روابط بین کشورهای ما است.»

نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان از مقام‌های پاکستانی خواسته‌اند که از احترام به حقوق و حیثیت پناه‌جویان افغانستانی در چارچوب قوانین بین‌المللی و اصول بشردوستانه اطمینان حاصل کنند.

این نمایندگی‌ها از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان و سایر سازمان‌های بین‌المللی نیز خواسته‌اند تا با مدیریت مؤثر از وضعیت پناهندگان افغانستانی حمایت کنند و این موضوع نیاز به توجه و حل فوری دارد.

اواخر هفته‌ی گذشته منابع از میان مهاجران افغانستان در شهر اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان خبر دادند که پولیس این کشور در کم‌تر از یک هفته‌ی اخیر ده‌ها مهاجر را بازداشت و زندانی کرده است.

به‌گفته‌ی منابع، پولیس اسلام‌آباد شهروندان مهاجر افغانستان را در مکان‌های مختلف متوقف و از آنان اسناد قانونی اقامت می‌خواهد.

این منابع گفتند که پولیس پاکستان برای بازداشت مهاجران اهل افغانستان حتا به محل سکونت آنان هجوم برده و مردان و زنان را بازداشت می‌کنند.