اطلاعات روز

وزارت خارجه‌ی امریکا: پایان‌دادن به مأموریت نظامی، عواقب جدی برای دوام و امنیت حکومت پیشین افغانستان داشت

وزارت خارجه‌‌ی امریکا با نشر یک گزارشی در مورد روند تخلیه از افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی، از تصامیم اداره‌ی بایدن و ترمپ در مورد خروج از افغانستان انتقاد کرده است.

در این گزارش که دیروز (جمعه، ۹ سرطان) منتشر شده، آمده است که «تصمیم هردو رییس‌جمهور، ترمپ و بایدن عواقب جدی برای دوام و امنیت حکومت پیشین افغانستان داشت».

در این گزارش همچنین آمده است که در اداره‌ی تحت رهبری هردو رییس‌جمهور امریکا برای بدترین سناریوها پس از خروج نظامیان آن کشور از افغانستان، آمادگی کافی وجود نداشت.

این بررسی نشان می‌دهد که آمادگی و برنامه‌ریزی به‌دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای برداشتن گام‌هایی که می‌تواند نشانه‌ی از دست‌دادن اعتماد به دولت کابل باشد، «ممانعت شد» و در نتیجه‌ به فروپاشی آن کمک کرد.

در این گزارش از نحوه مدیریت روند تخلیه توسط وزارت خارجه‌ی امریکا نیز انتقاد شده است و گفته شده که مشخص نبود که کدام مقام ارشد این روند را رهبری می‌کند.

در این گزارش همچنین آمده است مقام‌های امریکا در مورد این‌که چه کسانی از شهروندان افغانستان در معرض خطر هستند تا شامل روند تخلیه شوند، نتوانستند به موقع تصمیم روشنی بگیرند.

این گزارش می‌گوید که ساختار پیچیده‌ی گروه ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا که در آغاز روند تخلیه ایجاد شد، برای بسیاری از شرکت‌کنندگان گیج‌کننده بود و مدیریت دانش و ارتباطات بین خطوط مختلف مشکل‌ساز بود.

این گزارش ۸۷ صفحه‌ای در ماه مارچ سال ۲۰۲۲ میلادی تکمیل شده است، اما وزارت خارجه‌ی امریکا فقط ۲۴ صفحه‌ی آن را منتشر کرده و متباقی را به‌صورت محرمانه نگهداشته است.

از زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، انتقادات زیادی از مدیریت روند تخلیه به رهبری وزارت خارجه‌ی آن کشور مطرح شده است.

سناتوران امریکایی دولت بایدن را به ناتوانی در مدیریت روند خروج از افغانستان متهم کرده‌‌ و خواستار علنی‌شدن گزارش‌ها در این مورد شده‌اند.

دفاع بایدن از تصمیماتش

جو بایدن، رییس‌جمهور کنونی امریکا از عملکرد و تصامیم خود در قبال افغانستان دفاع کرده است.

او روز جمعه در پاسخ به پرسشی در مورد این‌که آیا اشتباهات و ناکامی‌های خود را در روند خروج از افغانستان می‌پذیرد، از تصامیم خود دفاع کرد.

او گفت: «به یاد دارید که من در مورد افغانستان چه گفته بودم؟ من گفته بودم که القاعده در افغانستان نخواهد بود، من گفته بودم که آنان در آن‌جا نخواهند بود. من گفته بودم که طالبان به ما کمک می‌کنند. حالا چه می‌شود؟چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است؟ روزنامه‌ها را بخوانید، حق با من بود.»

براساس گزارش رویترز، اما استیون چونگ، سخن‌گوی ترمپ در ایمیلی گفته است: «تنها یک نفر مسئول خروج فاجعه‌بار از افغانستان است: جو بایدن.»

پیش از این‌ کاخ سفید با نشر گزارشی، اداره‌ی دونالد ترمپ را مقصر پی‌آمدهای خروج از افغانستان دانسته‌ بود.

واکنش طالبان

وزارت خارجه‌ی طالبان اظهارات جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در مورد عدم حضور القاعده در افغانستان را «اعتراف به واقعیت» دانسته است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی طالبان در رشته‌‌توییتی نوشته است که «اظهارات جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا در مورد عدم وجود گروه‌های مسلح در افغانستان را به منزله‌ی اعتراف به واقعیت می‌دانیم».

او افزوده که این اظهارات همچنین گزارش تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد را که گفته بود در افغانستان گروه‌های مسلح حضور و فعالیت دارند، رد می‌کند.

این در حالی است که تیم تحلیل و نظارت کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود گفته بود که نشانه‌های وجود دارد که القاعده در حال احیای توانایی عملیاتی خود در افغانستان است و طالبان پاکستانی نیز به حمایت طالبان افغانستان، حملاتی را در پاکستان انجام می‌دهند.

علاوه بر این، ایمن الظواهری، رهبر شبکه‌ی القاعده در ۳۱ جنوری سال ۲۰۲۲ میلادی در حمله‌ی یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در وزیر اکبرخان کابل کشته شد.