اطلاعات روز

مایک پومپئو: تاوان اشتباه بایدن در افغانستان را سال‌ها خواهیم پرداخت

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترمپ از مدیریت روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان توسط اداره‌ی جو بایدن، رییس‌جمهور کنونی آن کشور به‌شدت انتقاد کرده است.

آقای پومپئو بامداد امروز (سه‌شنبه، ۱۳ سرطان) در رشته‌توییتی، گزارش اخیر وزارت خارجه‌ی امریکا در مورد روند تخلیه از افغانستان را «سرپوش‌گذاشتن» بر اشتباهات خوانده است.

او افزود است: «آنان تلاش می‌کنند که دیگران را مقصر جلوه دهند و تقصیر را از خود دور کنند؛ اما توضیح نمی‌دهند که چرا رویکرد مبتنی بر شرایط ما را [اداره‌ی ترمپ] را کنار گذاشتند.»

وزیر خارجه‌ی پیشین امریکا اضافه کرده که اداره‌ی بایدن همچنین توضیح نمی‌دهد که چرا پیش از تخلیه‌ی غیرنظامیان، پایگاه هوایی بگرام را ترک کرد و چرا یازدهم سپتامبر سال ۲۰۲۱ را تاریخ نهایی خروج از افغانستان اعلام نمود.

آقای پومپئو این وضعیت را «شکست کامل رهبری» خوانده است و افزوده که مدیریت فاجعه‌بار افغانستان پوتین را تشویق کرد که به اوکراين حمله کند.

او گفته است که «ضعف تحریک‌کننده است و ما تاوان این اشتباهات را برای سال‌ها پرداخت خواهیم کرد».

اخیرا وزارت خارجه‌‌ی امریکا بخشی از گزارش محرمانه‌ی خود در مورد روند تخلیه از افغانستان را همگانی کرده است که در آن به‌شدت از تصامیم دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین و جو بایدن، رییس‌جمهور کنونی امریکا در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان انتقاد شده است.

در این گزارش آمده است که تصمیم هر دو رییس‌جمهور، بایدن و ترمپ، عواقب جدی برای دوام و امنیت حکومت پیشین افغانستان داشت.

پیش از نشر این گزارش، کاخ سفید با نشر یک گزارش اداره‌ی دونالد ترمپ را مقصر پی‌آمدهای خروج نظامیان آن کشور از افغانستان دانسته بود.

نظامیان امریکایی در پی امضای توافق‌نامه‌ی دوحه بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور افغانستان و عبدالغنی برادر، معاون کنونی نخست‌وزیر طالبان از افغانستان خارج شدند.

این توافق‌نامه در مراسمی با حضور آقای پومپئو به‌عنوان وزیر خارجه‌ی امریکا امضا شد.