اطلاعات روز

دومین سال خروج نظامیان امریکایی؛ بایدن: به حمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای که به‌مناسبت دومین سال خروج نظامیان آن کشور از افغانستان صادر کرده، گفته است که کشورش به حمایت از مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

آقای بایدن در این بیانیه که دیروز (چهارشنبه، ۸ سنبله) منتشر شده، گفته است: «افتخار می‌کنیم که بزرگ‌ترین اهداکننده‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان هستیم.»

پس از گزارش اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان به کنگره‌ی آن کشور مبنی بر دخالت طالبان در کمک‌های بشردوستانه، انتقادات تندی از اداره‌ی آقای بایدن برای کمک به افغانستان مطرح شده بود.

مایکل مک‌کال، رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا ریختن پول مالیه‌دهندگان امریکا به جیب طالبان را «نفرت‌انگیز» خوانده بود و هشدار داده بود که از آن جلوگیری خواهد کرد.

رییس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای که به‌مناسبت دومین سال خروج نظامیان آن کشور از افغانستان منتشر کرده، از فداکاری نیروهای کشورش در این جنگ بیست‌ساله قدردانی کرده است.

او گفته است که در طول این جنگ، دو هزار و ۴۶۱ نظامی امریکایی کشته و ۲۰ هزار و ۷۴۴ نظامی دیگر زخمی شده‌اند.

آقای بایدن از نظامیان، دیپلمات‌ها، متخصصان اطلاعاتی و توسعه‌ای آن کشور برای دودهه مأموریت در افغانستان و مدیریت روند تخلیه از میدان هوایی کابل، قدردانی کرده است.

او افزوده که نظامیان، دیپلمات‌ها و متخصصان اطلاعاتی امریکا از آن زمان تا اکنون «به‌طور ماهرانه» از تمامی منابع استفاده کرده‌اند که از کشورشان در برابر تهدیداتی از افغانستان محافظت کنند.

رییس‌جمهور امریکا گفته است: «ما نشان داده‌ایم که برای مقابله با تروریست‌ها و کسانی که می‌خواهند به ما آسیب برسانند، نیازی به حضور دائمی نیرو در زمین نداریم.»

آقای بایدن همچنین از شهروندان امریکا و ادارات محلی آن کشور به‌دلیل استقبال از ۱۱۷ هزار پناه‌جوی تازه‌وارد از افغانستان سپاسگزاری کرده است.

او افزوده که آنان در بیست سال گذشته در کنار ما ایستاد بوده‌اند و اکنون ما در کنار آنان ایستاد هستیم.

رییس‌جمهور امریکا از کنگره‌ی آن کشور خواسته است که قانونی موسوم به «Afghan Adjustment Act» را تصویب کند تا زمینه‌ی قانونی برای اقامت دائمی پناه‌جویان افغانستان فراهم شود.

نظامیان امریکایی نیمه‌شب ۳۰ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی از میدان هوایی کابل خارج شدند و به این ترتیب به ۲۰ سال حضور خود در افغانستان پایان دادند.

جنرال کریس دوناهو، از فرماندهان نیروی هوایی امریکا آخرین نظامی آن کشور بود که بر یک هواپیمای باری‌سی-۱۷ سوار شد و افغانستان را ترک کرد.

طالبان سال گذشته این روز را تعطیلی عمومی اعلام کرده بودند و به این مناسبت رژه‌ی نظامی برگزار کردند، اما امسال هیچ مراسم رسمی در این روز برگزار نکردند.