اطلاعات روز

رییس ستاد ارتش امریکا: خروج از افغانستان مطابق خواست من نشد

مارک میلی، رییس ستاد ارتش امریکا گفته است که این کشور در جنگ افغانستان «شکست‌ خورده» بود و عقب‌نشینی از این کشور هم آن‌طوری که او می‌خواست نشد.

میلی که در پایان ماه سپتامبر بازنشسته می‌شود، در مصاحبه با شبکه‌ ای‌بی‌سی گفته است: «آن‌طوری که من می‌خواستم تمام نشد. آن‌طوری که هیچ یک از ما می‌خواستیم به پایان نرسید.»

او سقوط کابل بدست طالبان را عقب‌گرد و شکست استراتژیک توصیف کرده است.

میلی گفت: «این چیزی است که من در ملاءعام به آن شهادت دادم. و هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آن را به‌عنوان یک موفقیت استراتژیک توصیف کنید.»

با این حال، میلی عملیات تخلیه را «یک شاهکار لجستیکی شگفت‌انگیز» خوانده است.

میلی در این مصاحبه گفته است که امریکا «به معنای وسیع‌تر جنگ، شکست خورد».

او افزوده است: «ما بیش از ۲۰ سال با طالبان و متحدان آنان می‌جنگیدیم. و آنان به‌دلایل زیادی در آن پایتخت (کابل) غالب شدند که ما امروز فرصت نداریم به آن بپردازیم. اما مطمئنا، بسیاری از ما از ۱۱ سپتامبر به بعد، پشیمانی‌های زیادی را متحمل شدیم.»

سایر مقام‌های امریکایی، از جمله لود آستین و آنتونی بلینکن، وزیران دفاع و خارجه‌ی امریکا هنوز از تصمیم خروج این کشور از افغانستان دفاع می‌کنند و آن را تصمیم درست می‌خوانند.

جنرال فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) نیز در مصاحبه‌ی اخیر خود گفته است که تاریخ در مورد خروج نظامیان آن کشور از افغانستان به‌عنوان «اشتباه مرگ‌بار» قضاوت خواهد کرد.

او گفته است: «من از چگونگی به پایان‌رسیدن [حضور امریکا] پشیمانم. در مورد تصمیم ابتدایی برای خروج که فکر می‌کنم، تصمیم اشتباهی بود؛ پشیمانم.»

جنرال مکنزی در این مصاحبه گفت که او هنوز فکر می‌کند که ایالات متحده امریکا باید در افغانستان نیرو داشته باشد و ادعای فرمانده‌ کنونی سنتکام را که داعش می‌تواند به منافع امریکا از افغانستان حمله کند، تأیید می‌کند.