Photo: U.S. Special Envoy Rina Amiri via X

رینا امیری: جهان توجیهات طالبان در مورد ممنوعیت آموزش دختران را رد کرده است

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ امریکا در امور زنان و حقوق‌ بشر برای افغانستان می‌گوید که «توجیهات و بهانه‌های طالبان» در مورد ممنوعیت آموزش دختران در داخل کشور، منطقه و جهان رد شده است.

خانم امیری بامداد امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ میزان) در پستی در پلتفرم ایکس به‌مناسبت روز جهانی دختر خطاب به دختران افغانستان نوشته است که «قلبا متأثرم از این‌که طالبان درخواست‌های داخلی و جهانی برای اعاده‌ی دسترسی شما به آموزش را نادیده گرفته»اند.

خانم امیری گفته است که ممنوعیت آموزش دختران، آنان را از رویاهای‌شان و افغانستان را از آینده‌ی‌ بهتر محروم می‌کند.

او افزوده است: «سیاست‌های ظالمانه‌ی طالبان فقط مشکل افغانستان نیست. آنان روال خطرناکی را برای دنباله‌روی دیگران ایجاد می‌کنند که حقوق زنان و دختران را در همه‌جا به‌ خطر می‌اندازد.»

خانم امیری تأکید کرده که امریکا «با تمام امکانات» از دختران در افغانستان حمایت می‌کند و افزوده که رد کردن «سیاست‌های عقب‌گرایانه»‌ی طالبان، به‌ نفع جمعی همه است.

توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ امریکا برای افغانستان نیز به‌مناسبت روز جهانی دختر در ایکس نوشته است که در این روز «ما باید به یاد میلیون‌ها دختر افغان باشیم که در افغانستان با شدیدترین نوع سرکوب مواجه‌اند که در جهان بی‌مانند است».

او افزوده است: «در هیچ‌ جای دیگر، نیمی از دانش‌آموزان دوره‌ی متوسطه و ثانوی از تعلیم محروم نشده‌اند.»

به‌گفته‌ی نماینده‌ی ویژه امریکا در امور افغانستان، محروم شدن دختران از آموزش «تأثیرات وخیمی بر سلامت روانی خانواده‌ها، جامعه و حیات اقتصادی» افغانستان خواهد داشت.

آقای وست گفته است: «طالبان مسئول این سرکوب اند. جامعه‌ی جهانی باید به حمایت از دختران افغان ادامه دهد، صدای آنان‌ را بشنود و آواز شان‌ را قوت بخشد. تأمین آینده‌ی روشن و امن برای افغانستان وابسطه به همین است.»

کرن دیکر، سرپرست سفارت امریکا برای افغانستان نیز به‌مناسبت روز جهانی دختر گفته است که دختران افغانستان برای او در اولویت است.

او افزوده است: «من هرگز از حمایت از دختران افغان دست بر نمی‌دارم تا فرصتی مشابه برای دستیابی به تحصیلات عالی داشته باشند. این برای زندگی آنان مهم است و برای آینده‌ی افغانستان ضروری.»

دیروز (۱۹ میزان) روز جهانی کودکان دختر بود. در این روز بر حمایت از فرصت‌های بیشتر برای کودکان دختر و بالابردن آگاهی در مورد برابری جنسیتی، تأکید می‌شود.

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کرده‌اند.

این گروه همچنین دروازه‌های دانشگاه‌ها را به‌روی دانشجویان دختر مسدود کرده و زنان و دختران را از کار منع و بر حقوق و آزادی‌های آنان محدودیت‌های گسترده وضع کرده‌ است.