Photo: via UN

روز‌ همبستگی با مردم فلسطین؛ سازمان ملل خواستار حرکت «بازگشت‌ناپذیر» به سوی راه‌حل دو‌ دولتی شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین»، خواستار حرکت «مصمم» و «برگشت‌ناپذیر» به سمت راه‌حل دو دولتی برای پایان مناقشه‌ی اسرائیل و فلسطین شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه، ۸ قوس) با نشر پیامی در ایکس، گفته است که «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین، لحظه‌ای برای تأکید مجدد بر حق آن‌ها برای زندگی در صلح و کرامت است».

او افزوده است که حرکت به سمت راه‌حل دو‌ دولتی باید براساس قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی صورت گیرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از نیز بارها به راه‌حل دو دولتی و تشکیل دولت مستقل فلسطین تأکید کرده بود.

پس از آغاز درگیری جاری بین اسرائیل و حماس در هفتم اکتوبر، شماری از کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه نیز برای پایان دادن به مناقشه‌ی طولانی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، خواستار راه‌حل دو‌ دولتی و تشکیل دولت مستقل فلسطین در کنار اسرائیل شده‌اند.

اما شماری از کشورهای حامی فلسطین، از جمله ایران با این طرح مخالف اند.

بر اساس گزارش رویترز، فلسطینی‌ها می‌خواهند بیت‌المقدس شرقی، که اماکن مقدس مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در آن موقعیت دارد، پایتخت کشورشان باشد، اما اسرائیل می‌گوید که اورشلیم باید پایتخت «تقسیم‌ناپذیر و ابدی» آن باقی بماند.

به گزارش این رسانه، ابراهيم محمد خريشة، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد در جنیوا، گفته‌ است که مناقشه‌ی کنونی به مثابه زنگ خطری است برای جامعه جهانی تا از راه‌حل دو کشوری حمایت کنند.

او افزوده است: «راه‌حل دو دولتی پس از شهرک سازی [توسط اسرائیل] و کوچک شدن [قلمرو فلسطین] دشوار است، اما اگر اراده پشت آن باشد، هنوز امکان‌پذیر است.»

سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین گفته است که «اکنون زمانش فرا رسیده و به هر حال به نفع اسرائیل است. اگر آن‌ها این ایده را نپذیرند، کسی که زمان را از دست می‌دهد آن‌ها هستند، نه ما».

اسرائیل و فلسطین چندین دهه می‌شود که درگیر یک منازعه‌ی خونین بر سر مناطقی در کرانه‌ی باختری و نوارغزه هستند.

جنگ جاری بین اسرائیل و حماس ریشه در همین نزاع طولانی دارد و تا اکنون یکی از خونین‌ترین جنگ‌ها بین د‌وطرف بوده است.

در جنگ ۱۲۰۰ نفر اسرائیلی بر اثر حمله‌ی حماس و بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ فلسطینی در حماس توسط اسرائیل کشته شده‌اند.