700 خانواده‌‌ی خارجی مسلح در اطراف ولسوالی جاغوری جابه‌جا شده‌اند

اطلاعات روز: مسئولان محلی و باشندگان ولسوالی جاغوری ولایت غزنی می‌گویند که در مناطق اطراف این ولسوالی صدها خانواده و افراد مسلح خارجی گشت‌و‌گذار دارند. نصرالله‌ از باشندگان این ولسوالی دیروز به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت، در بازار رسنه‌ی ولسوالی گیلان غزنی حدود 100 تا 150 ‌فر‌د مسلح خارجی را دیده‌ است.

او افزود که در میان این افراد زنان نیز حضور دارند و آنان به زبان‌های مختلف، از جمله ازبکی حرف می‌زنند. نصرالله گفت، افراد خارجی مسلح در منطقه‌ی رسنه، به احتمال زیاد پاکستانی‌ هستند. به گفته‌ی او، به روز دوشنبه هفته‌ی روان 2 زن و 4 مرد مسلح در مربوطات رسنه که یک موتر نوع تویوتا همراه‌شان داشتند، مردم محل را تلاشی می‌کردند.
در همین حال، ظفر شریف، ولسوال جاغوری با تأیید حضور افراد مسلح در ولسوالی ‌خاک افغان ولایت زابل و سایر ولسوالی‌های غزنی که با ولسوالی جاغوری مرز مشترک دارند، گفت: «نظر به گزارش‌های باشندگان محل و ارزیابی آنان، حدود 700 خانوار اتباع خارجی در این و‌لسوالی‌های همجوار جاغوری حضور دارند».
او به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت، در میان این خانواد‌ه‌ها زنان نیز حضور دارند و آنان در امتداد رود ارغنداب و ولسوالی‌های خاک افغان، گیلان و دای‌چوپان ساکن شده‌اند. ظفر شریف هم‌چنان افزود که در مناطق «گزگ و پای لوخ» ولایت زابل و به‌طور کل در امتداد شاهراه کابل‌–قندهار خارجی‌های مسلح حضور دارند.
تحرکات این خانواده‌ها باعث نگرانی مردم شده‌اند. شریف گفت، گزارش‌های خود را در این زمینه با مقام‌های ولایت در میان گذاشته؛ اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است. اما او افزود، هنوز روشن نیست این افراد مسلح مربوط به القاعده‌اند یا داعش، ولی این خانواده‌ها شامل ازبیک‌ها و چچینی‌ها است و از پاکستان وارد شده‌اند.
حضور خانواده‌ها و مردان مسلح خارجی در شماری از ولایت‌های کشور افزایش یافته است. دو روز پیش موسی خان اکبر‌زاده، سرپرست ولایت غزنی و والی پکتیکا در یک نشست خبری مشترک گفتند، 1050 خانواده‌‌ی خارجی در برخی از مناطق نا‌امن این دو ولایت جابه‌جا شده‌اند و خودشان را مربوط به گروه داعش خوانده‌اند.
مسئولان محلی ولایت هلمند نیز دیروز از جابه‌جایی صدها خانواده‌ی خارجی مسلح در برخی از ولسوالی‌های این ولایت خبر دادند. در همین حال، محمد علی احمدی، معاون سرپرست ولایت غزنی به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت، در این اواخر یک تعداد افراد مسلح در مناطق ناامن غزنی گشت‌و‌گذار دارند.
او افزود، این افراد از مناطق مرزی پاکستان وارد ولسوالی‌های ناامن عزنی، از جمله ناوه، گیرو و اندر می‌شوند. احمدی گفت که این افراد بعد از ولسوالی‌های یاد‌شده، به ولسوالی‌های مقر و قره‌باغ غزنی می‌روند و سپس وارد ولسوالی‌های اجرستان، گیلان و خاک افغان ولایت زابل‌ می‌شوند. احمدی گفت که برای حل این مشکل، تدابیری روی دست دارند‌.