Photo: ToloNews

طالبان نگرانی یوناما درباره‌ی بازداشت زنان و دختران را نادرست خواند

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان نگرانی دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان درباره‌ی بازداشت زنان و دختران جوان به‌ اتهام «بدحجابی» را «بی‌جا» و نادرست خوانده است.

یوناما امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ جدی) با نشر بیانیه‌ای از بازداشت خودسرانه‌ی زنان و دختران توسط طالبان به ادعای عدم رعایت قوانین حجاب اسلامی عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

روزا اوتنبایوا، رییس یوناما گفته است که این «توقیف‌ها بدنامی بزرگی را به همراه دارد که زنان را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد».

سخن‌گوی طالبان در واکنش به این نگرانی در ایکس نوشته است که یوناما در مورد زنان در افغانستان اظهار نگرانی کرده که درست نیست.

او افزوده است: «خانم‌های افغان خودشان حجاب را مراعات می‌کنند و نیاز به اعمال فشار ندارند و امر به معروف هم باکسی برخورد نکرده است.»

او گزارش‌های نشرشده درباره‌ی بازداشت زنان و دختران جوان را پروپاگاند خوانده است.

این در حالی است که قبل‌تر خود مجاهد گفته بود گروهی از زنان که به‌دنبال ترویج «بی‌حجابی» بودند، تنبیه شده‌اند.

به ادعای او، این زنان برای ساعاتی در حضور خانواده‌های‌شان در حوزه‌های امنیتی طالبان تحت توقیف قرار گرفته‌ و دوباره آزاد شده‌اند.

در همین رابطه، در یک نوار صوتی که به روزنامه اطلاعات روز فرستاده شده است، یک عضو طالبان می‌گوید که امر به معروف و نهی از منکر این گروه امر کرده است که «هرکس که حجاب نداشت، مستقیم در موتر بندازید و در حوزه دو سه روز بندی‌ باشد».

این عضو طالبان در این نوار صوتی می‌گوید که وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه افزوده است که پس از سه روز اگر پدر یا برادر دختران ضمانت‌شان را کردند آزاد کنید، در غیر این‌صورت پرونده‌ی رسمی تشکیل دهید و به زندان «پلچرخی» بفرستید.