Photo: Zakarya Safari

یوناما: امر به معروف طالبان در پکتیا زنان بدون محرم را از دسترسی به مراکز صحی منع کرده است

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که امر به معروف و نهی از منکر طالبان در پکتیا دسترسی زنان بدون محرم به مراکز صحی را منع کرده است.

این دفتر امروز (دوشنبه، ۲ دلو) با نشر گزارشی درباره‌ی وضعیت حقوق بشر طی سه ماه اخیر سال گذشته‌ی میلادی گفته است که طالبان به اعمال و اعلام محدودیت‌ها بر حقوق زنان و آزادی آنان ادامه می‌دهند.

یوناما گفته است که از ماه اکتوبر و دسامبر مواردی را ثبت کرده است که مأموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان مانع کار و یا دسترسی زنان به خدمات به‌دلیل مجرد بودن یا نداشتن محرم شده‌اند.

به‌گفته‌ی این دفتر، در اوایل اکتوبر سه کارمند صحی زن به‌دلیل این‌که بدون محرم به سر کار می‌رفتند توقیف شدند. این زنان پس از امضای ضمانت‌نامه‌ی کتبی از سوی خانواده‌های‌شان مبنی بر عدم تکرار این عمل آزاد شدند. یوناما به محل کار این زنان اشاره نکرده است.

یوناما افزوده است که از دوم دسامبر، در ولایت پکتیا، زنان بدون محرم توسط ریاست امر به معروف و نهى از منکر طالبان، از دسترسی به مراکز صحی منع شدند.

پیش از این گزارش‌هایی وجود داشت که داکتران مرد اجازه‌ی تداوی زنان بیمار را ندارند، آن‌هم در وضعیتی که شمار داکتران زن کم است.

در گزارش اخیر یوناما به بازداشت زنان و دختران جوان به‌دلیل چگونگی پوشش نیز اشاره شده و آمده است که طالبان زنان و دختران را عمدتا در منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب کابل و منطقه‌ی خیرخانه که باشندگان آن عمدتا از قوم تاجیک و اهل پنجشیر هستند گرفتار کرده‌اند.

به‌گفته‌ی یوناما، تا امروز اکثر زنان توقیف‌شده پس از چند ساعت و با امضای ضمانت‌نامه از سوی محرم شان مبنی بر این‌که فرمان حجاب طالبان را رعایت می‌کنند، رها شده‌اند.

این دفتر افزوده است که ادعاهای بدرفتاری، توقیف برای مدت طولانی و درخواست پرداخت پول در ازای رهایی زنان را بررسی می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، طالبان در برخی ولایت‌ها نیز زنان و دختران جوان را به‌دلیل چگونگی پوشش بازداشت کرده‌اند.

یوناما افزوده است که این اقدامات تنفیذی توأم با خشونت فیزیکی، تحقیرکننده و خطرناک است و بدنامی را به همراه دارد که دختران را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

به‌گفته‌ی دفتر سازمان ملل، اقدامات اتخاذشده از سوی طالبان با فرمان این این گروه درباره‌ی حجاب در تضاد است.