عکس: IRNA

نشست بی‌نتیجه‌ی کمیساران آب هلمند؛ طرف ایرانی ادعای کاهش آب ناشی از خشک‌سالی را نپذیرفت

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که بیست‌وهفتمین نشست کمیساران آب هلمند با حضور نمایندگان ایران و طالبان بدون دستیابی به نتایج مورد نظر پایان یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این نشست در روزهای ۲۵ و ۲۶ دلو در شهر زابل سیستان و بلوچستان ایران برگزار شده است. حکومت طالبان تا اکنون درباره‌ی این نشست چیزی نگفته است.

خبرگزاری دولتی ایران-ایرنا به نقل از وزارت نیروی ایران نوشته است که در این نشست، طرف ایرانی به «موانع احقاق حق‌آبه‌ی آن کشور، از جمله مشکلات فنی سازه‌های احداثی افغانستان در مسیر این رودخانه و به‌ویژه اصلاح سد کمال‌خان که پیش از این در نشست وزرای دو کشور مورد توافق قرار گرفته بود، اشاره کرده و خواهان بکارگیری همه‌ی تلاش‌ها برای رفع مشکلات و تأمین حق‌آبه‌ی قانونی مردم سیستان» شده است.

ایرنا نوشته است که طرف افغانستان با ارائه‌ی گزارشی مدعی خشک‌سالی شدید در این کشور شد، اما کارشناسان فنی ایرنا با ارائه‌ی مستندات علمی و تصاویر ماهواره‌ای این ادعا را به چالش کشیده و خواستار اجرای تعهدات مندرج در معاهده از طرف افغانستان شدند.

ایرنا آورده است که این نشست با وجود پافشاری نمایندگان ایران بر اتخاذ تصمیم‌های لازم جهت رفع موانع و ارائه‌‌ی برنامه زمانبندی رهاسازی آب برای تأمین حق‌آبه، همچون نشست‌های چند سال اخیر به‌دلیل همراهی نکردن و نبود اراده‌ی کافی در طرف مقابل به نتیجه نرسید.

افغانستان و ایران برای تقسیم آب رود هلمند، در سال ۱۳۵۱ خورشیدی معاهده‌ای را امضا کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند که بر اساس این معاهده، در سال‌های آبی باید سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب از افغانستان وارد ایران شود؛ اما آنان مدعی اند که ایران این مقدار آب را دریافت نمی‌کند.

تنش بر سر آب هلمند میان ایران و طالبان در اوایل امسال بالا گرفت و رییس‌جمهور ایران به طالبان هشدار داد. طالبان اما در واکنش گفتند که آب کافی در افغانستان نیست.