واکنش‌ها به جان باختن رییس‌جمهور ایران؛ طالبان و مخالفان شان به مردم ایران تسلیت گفتند

جان‌باختن ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران در سانحه‌ی سقوط چرخبال با واکنش گسترده گروه‌ها و چهره‌های سیاسی در افغانستان مواجه شده است.

محمد حسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان گفته است که این گروه به خانواده‌های قربانیان، ملت و حکومت ایران تسلیت می‌گوید و «در این غم» خود را شریک می‌داند.

در اعلامیه‌ی نخست‌وزیر طالبان آمده است که «در این شرایط دشوار در کنار مردم ایران قرار داریم» و برای خانواده‌های قربانیان صبر می‌خواهیم.

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» نیز با نشر اعلامیه‌‌ای جان باختن رییس‌جمهور ایران و سایر مقام‌های آن کشور را تسلیت گفته است.

در اعلامیه‌ی این شورا آمده است: «مردم افغانستان و ایران در طول تاریخ مشترک، در شادی و اندوه همدیگر شریک بوده اند و بدون تردید این رویداد اندوهبار، تنها به ملت ایران منحصر نمانده و مردم افغانستان نیز از آن به شدت متاثر و متالم شده اند.»

«جبهه مقاومت ملی افغانستان» به رهبری احمد مسعود، این حادثه را تسلیت گفته و افزوده است که «ما در این شرایط دشوار و در این غم و مصیبت بزرگ در کنار دولت و ملت بزرگ ایران هستیم و خود را شریک این ماتم بزرگ می‌دانیم.»

«جبهه آزادی افغانستان» نیز جان باختن رییس‌جمهور و سایر مقام‌های ایران را در سانحه‌ی هوایی، تسلیت گفته و افزوده است که «مردم ایران سال‌های سال میزبان میلیونها هم‌وطن ما بوده و در سال‌های سخت و دشوار در کنار مردم ما ایستاده است. »

این جبهه گفته است: «ایمان داریم که جمهوری اسلامی ایران آسیب و بحران ناشی از این حادثه را مدیریت کرده و از آن عبور خواهند کرد و افغانستان نیز روزی از چنگال گروه‌های تروریستی رها شده و مردم ایران و افغانستان مثل همیشه در همسایگی مسالمت آمیز خواهند زیست.»

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نیز این حادثه را به مردم ایران تسلیت گفته است و افزوده است که «برای ایران اسلامی ثبات و اقتدار روزافزون آرزو می‌نماید.»

محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز این حادثه را تسلیت گفته و افزوده که با مردم و دولت ایران ابراز غم‌شریکی و همبستگی می‌کند.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز جان باختن رییس‌جمهور و سایر مقام‌های ایران را تسلیت گفته است.

در اعلامیه‌ی این حزب آمده است که «رئیس جمهور رئیسی از بدو احراز مسئولیت زعامت دولت، برای توسعه و شکوفایی اقتصاد ایران در داخل و توسعه‌ی روابط با همسایگان و تامین اجماع منطقه‌ای در راستای همگرایی و توسعه‌ی جمعی منطقه تلاش کرد.»

بسیاری دیگر از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی افغانستان نیز به این حادثه واکنش نشان داده‌اند و با دولت و مردم ایران ابراز همدردی کرده‌اند.

چرخبال حامل رییس‌جمهور، وزیر خارجه‌ و شماری دیگر از مقام‌های ایران دیروز در منطقه‌ی ورزقان ولایت آذربایجان شرقی این کشور سقوط کرد.

عملیات جست‌وجو و نجات تا صبح امروز ادامه داشت و پس از مشخص شدن محل دقیق سقوط چرخبال و رسیدن گروه‌های امداد به این محل، دولت ایران اعلام کرد که رییس‌جمهور این کشور و همراهانش در این حادثه جان باخته‌اند.