akipress

مقام امنیتی قیرقیزستان: تمرکز تروریست‌ها بر ولایت‌های شمال افغانستان افزایش یافته است

قمچی‌بیک تاشی‌یف، رییس کمیته‌ی دولتی امنیت ملی قیرقیزستان گفته است که تمرکز «تروریست‌ها» بر ولایت‌های شمال افغانستان افزایش یافته است و این موضوع یک تهدید برای مرزهای جنوبی اعضای سازمان «کشورهای مستقل مشترک المنافع» به‌ شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری تاس، آقای تاشی‌یف این سخنان را امروز (جمعه، ۴ جوزا) در نشست امنیتی کشورها مستقل مشترک‌المنافع در بیشکک بیان کرده است.
او افزوده است که سازمان‌های تروریستی و حامیان آن‌ها، به دنبال استفاده از تنش‌های اجتماعی و سیاسی در سراسر جهان، برای رسیدن به مقاصد استراتژیک شان هستند.

در گزارش خبرگزاری روسی تاس به نقل از رییس کمیته‌ی دولتی امنیت ملی قیرقیزستان، جزئیات بیشتری در مورد تمرکز گروه‌های ترور‌یستی بر ولایت‌های شمال افغانستان نیامده است.

نشست «شورای آژانس‌های اجرایی امنیت ملی و خدمات ویژه» کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در شهر بیشکک، پایتخت قیرقیزستان در حال برگزاری است.

گفته می‌شود که اعضای این نشست وضعیت امنیتی منطقه و تهدیدات ناشی از تروریسم از جمله تهدیدات ناشی از خاک افغانستان را بررسی می‌کنند.

مقام‌های کشورهای آسیای مرکزی پیش‌ از این نیز از تهدیدات ناشی از حضور گروه‌های ترور‌یستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

طالبان اما حضور گروه‌های ترور‌یستی در افغانستان را نمی‌پذیرند و تأکید می‌کنند که از خاک این کشور امنیت هیچ کشوری تهدید نمی‌شود.