توحیدی: شبکه‌های اجتماعی در انتخابات آینده نقش مهمی‌ دارند

 

مسئولان دید‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا «نی» دیروز (سه‌شنبه) در یک نشست خبری در کابل از حکومت خواست تا به گزارش‌ها‌ و معلوماتی که در شبکه‌های اجتماعی نشر ‌می‌شوند، توجه و نظارت کند. صدیق‌الله توحیدی، رییس دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان گفت: «نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی مهم و سرنوشت‌ساز است».

آقای توحیدی گفت که انتخابات ریاست جمهوری یک فرایند وسیع و سراسری در کشور است که شبکه‌های اجتماعی در آن نقش عمده‌ای را بازی ‌می‌کنند. او ‌می‌گوید، گزارش‌ها و معلوماتی که در شبکه‌های اجتماعی به نشر ‌می‌رسند، برای آگاهی مردم افغانستان است و باید از سوی دولت حمایت و نظارت شود.

گفته ‌می‌شود که فیس‌بوک و تویتر از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که در افغانستان طرف‌داران زیادی دارند. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی، به خصوص فیس‌بوک در افغانستان میلیون‌ها کاربر دارد. این کاربران در آستانه‌ی انتخابات آینده‌ی کشور بحث‌های داغ انتخاباتی را به راه انداخته‌اند.

پیش‌تر نیز معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته بود که یکی از دست‌آوردهای دولت افغانستان، شبکه‌های اجتماعی است. به گفته‌ی او، شبکه‌های اجتماعی حیاط خلوت فکری برخی افراد است و انسان ‌می‌تواند نبض اصلی جامعه را از این شبکه‌ها بفهمد. با این حال، رییس نی، حمایت دولت از شبکه‌های اجتماعی و کاربران این شبکه‌ها را به نفع حکومت ‌می‌داند.

به باور آگاهان، این شبکه‌ها ‌می‌توانند درسرنوشت سیاسی و اجتماعی جامعه تأثیر مثبتی بگذارند. توحیدی هم‌چنان از کمیسیون مستقل انتخابات کشور نیز خواست تا به گزارش‌ها و معلوماتی که مربوط به انتخابات آینده است و در شبکه‌های اجتماعی انعکاس پیدا ‌می‌کند توجه کند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *