سه شنبه 16 میزان 1392

چک‌های سفید انتخاباتی حکومت به عطا محمد نور

اطلاعات روز: چک‌های سفید انتخاباتی حکومت و تیم انتخاباتی‌اش نتوانست عطا محمد نور، والی بلخ را قانع سازد. عطا محمد نور در افتتاح دفتر مرکزی حزب جمعیت […]

اطلاعات روز: چک‌های سفید انتخاباتی حکومت و تیم انتخاباتی‌اش نتوانست عطا محمد نور، والی بلخ را قانع سازد. عطا محمد نور در افتتاح دفتر مرکزی حزب جمعیت اسلامی به رسانه‌ها اعلام داشت که حکومت و تیم انتخاباتی‌اش به وی چک‌‎های سفید پیش‌نهاد کرده بود تا در انتخابات سال 1393 در جمع تیم انتخاباتی‌شان بماند. به گفته‌ی نور، ضمن پیش‌نهاد چک‌های سفید و پول‌های هنگفت، گفته است که بعضی از کشورهای خارجی نیز در زمینه با ایشان هم‌کاری می‌نمایند. چندی قبل گزارش‌هایی در رابطه به معاونت اول عطا محمد نور از سوی تیم انتخاباتی حکومت به نشر رسید که حکومت آن را انکار نمود.

عطا محمد نور هم‌چنان می‌گوید که رییس جمهور کرزی از وی خواسته بود برعلاوه‌ی معاونیت اول کاندیدای مورد نظرش در کابینه‌ی بعدی که ایجاد می‌شود نیز پست‌های کلیدی را به وی و هوادارانش خواهد داد. این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که دیروز رییس جمهور کرزی در یک کنفرانس مطبوعاتی به رسانه‌ها اعلام داشت که به هیچ فرد دولتی و خارجی اجازه نمی‌دهد که در انتخابات مداخله نموده و از وسایل و امکانات حکومت به نفع نامزدان استفاده شود.

عطا محمد نور هم‌چنان اظهار داشت که عدم حضورش در تیم ‌انتخاباتی رییس جمهور کرزی، معرفی نامزد ریاست جمهوری از سوی حزب جمعیت  اسلامی بوده است. به گفته‌ی نور، حزب جمعیت اسلامی پس از گفت‌و‌گوهای زیاد توانست که ائتلاف را میان سه حزب؛ حزب اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و حزب جمعیت به وجود بیاورد و کاندیدای واحدی را معرفی نماید. حزب جمعیت اسلامی توانست که پس از چانه‌زنی‌های سیاسی، داکتر عبدالله عبدالله را به عنوان نامزد این حزب و انجینر خان محمد و محمد محقق را برای معاونیت عبدالله معرفی نماید.

عطا محمد نور یکی از دلایل دیگر نپیوستنش را با تیم انتخاباتی حکومت، نداشتن کاندیدای واحدی از سوی رییس جمهور برشمرد. به گفته‌ی نور، رییس جمهور کرزی چندین نفر را برای نامزدی ریاست جمهوری پیش‌نهاد نموده بود که عبدالرب رسول سیاف، زلمی رسول، وزیر خارجه‌ی پیشین و د‌کتر اشرف غنی احمد‌زی از آن جمله‌اند. سرانجام هرسه تن از نامزدان پیش‌نهادی رییس جمهور کرزی پس از ثبت نام در کمیسیون مستقل انتخابات، وارد کار و زار انتخاباتی شدند.

صلاح‌الدین ربانی، رییس موقت این حزب در کنفرانس افتتاحیه‌ی دفتر حزب جمعیت اسلامی گفت: «د‌کتر عبدالله عبدالله را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی و از تمام داشته‌ها و ظرفیت جمعیت اسلامی برای حمایت از او در مبارزات انتخاباتی استفاده خواهیم نمود». وی تیم انتخاباتی ایجاد شده را پرقدرت شمرد‌ و افزود: «ضمن این که سه حزب پرنفوذ کنار‌ هم آمده‌اند تا از کاندید واحدی حمایت نمایند، 15 حزب سیاسی دیگر نیز از آنان حمایت می‌نمایند». ربانی هم‌چنان علاوه نمود که پس از انتخابات و سال 2014، نیاز به یک حکومت قوی است که تیم ایجاد شده‌ی آنان می‎تواند از عهده‌ی این مسئولیت سنگین بیرون آید.

صلاح‌الدین ربانی ازتمام کاندیدان ریاست جمهوری خواست تا با برنامه وارد کار و زار انتخابات شوند. رییس حزب جمعیت هم‌چنان از شهروندان خواست تا در انتخابات شرکت نمایند. به گفته‌ی صلاح‌الدین ربانی، هم‌بستگی و مشارکت شهروندان می‌تواند کشور را به سوی اتحاد و هم‌دلی به پیش ببرد و نقطه‌ی پایانی باشد برای خصومت‌ و گذشته‌‌ها. اتحاد و ائتلاف در افغانستان همیشه در آستانه‎ی برگزاری انتخابات بوده و پس از پایان یافتن این روند، کم‌تر ائتلاف و اتحادی توانسته است خود را حفظ کند.

جمعیت اسلامی با معرفی نامزد واحد، سبب شد بعضی از شخصیت‌های پر‌نفوذ خود را از دست بدهد. رفتن احمد ضیا مسعود به معاونیت زلمی رسول و اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب به معاونیت عبدالرب رسول سیاف، بیان‌گر این مسئله است. هرچند که عطا محمد نور آنان را از جمعیت جدا نمی‌داند؛ اما فعلا در تیم انتخاباتی جداگانه فعالیت می‌نمایند. والی بلخ که سمت اجرایی این حزب را به عهده دارد، علاوه نمود که هرفرد آزاد است که با اراده و آزادی فردی در زمینه‌ی انتخابات کار کند؛ اما شش ماه تا برگزاری انتخابات فرصت هست تا با تیم‌های انتخاباتی و این دسته افراد وارد مذاکر‌ه و گفت‌وگو شویم. ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری دیروز با ثبت 27 تن از کاندیدان، رسما خاتمه یافت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of