چهارشنبه 17 میزان 1392

نگرانی از وجود ناقضان حقوق بشر در جمع نامزدان ریاست جمهوری

اطلاعات روز: کانگرس ملی افغانستان در کنفرانس دیروزش از حضور‌ ناقضان حقوق بشر در جمع نامزدان ریاست جمهوری و معاونان‌شان اظهار نگرانی نمود. به گفته‌ی محمد عیسی […]

اطلاعات روز: کانگرس ملی افغانستان در کنفرانس دیروزش از حضور‌ ناقضان حقوق بشر در جمع نامزدان ریاست جمهوری و معاونان‌شان اظهار نگرانی نمود. به گفته‌ی محمد عیسی اسحاق‌زی، رییس کانگرس ملی افغانستان، تردید در مورد برگزاری انتخابات آزاد، دموکراتیک، شفاف و پیامدهای حضور ناقضان حقوق بشر در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 به مشاهده می‌رسد. هرچند که وی از شخص خاصی نام نبرد، اما حضور‌ جنگ‌سالاران را در انتخابات پیش‌رو نگران کننده خواند.

رییس کانگرس ملی افغانستان معتقد است که این بار کانگرس با هم‌کاری سایر نهادهای مدنی، تلاش می‌نماید تا در انتخابات در برابر زورمندان، ناقضان حقوق بشر و جنگ‌سالاران ایستاد‌ شده و نگذارند که انتخابات را به سوی تقلب به پیش ببرند. به گفته‌ی عیسی‌زی، محکمه و اداره‌های قضایی کشور فاسد‌‌ند. آن‌ها تا هنوز هیچ‌کدام از مجرمان جنگی را به جرم و جنایت‌هایی که مرتکب شده‌اند، محکوم نکرده‌اند. این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که کمسیون مستقل حقوق بشر اسامی آن دسته از افرادی را که ناقضان حقوق بشر‌اند، ترتیب نموده، اما حکومت جهت افشا‌‌ و حمایت از آنان گام بر نداشته است.

کانگرس معتقد است که شرایط اجتماعی آماده‌ی تحول و تغییر مثبت است و دیگر به افراد متقلب اجازه نخواهد داد تا کشور را با رای‌های باطل به سوی بی‌ثابتی و ناامنی به پیش ببرد. به گفته‌ی عیسی‌زی، اگر زورداران خواهان تقلب در انتخابات باشند، دیگر تحمل‌پذیر نیست و مردم آماده‌ی تحول و تغییر مثبت‌اند. این نگرانی‌ها و اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که عده‌‌ی زیادی از سران جهادی یا نامزدان ریاست جمهوری‌اند یا هم سمت معاونیت نامزدان را به عهده دارند.

انجنیر نعیم مجروج، معاون کانگرس ملی معتقد است که انتخابات با تقلب و پذیرفتن آن در حقیقت مشروعیت بخشیدن به فساد است. فسادی که در این یک دهه افغانستان را چندین‌بار زبان‌زد تمام جهان کرد. هرچند که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی چند‌ماهی باقیست، اما حضور زورمندان در جمع کاندیدان ریاست جمهوری و معاونیت‌شان، نگرانی آفریده است.

معاون کانگرس ملی معتقد است که نظام فعلی فاسد است و این فساد گسترده‌‌یِ آنان سبب شده که از اصلاح‌گری و بهبودی در آن خبری نباشد. به گفته‌ی مجروح، شهروندان در انتخابات شرکت نموده و با رای و اراده‌ی مستحکم نامزدی را حمایت کنند که در سیستم فاسد اصلاحات بار آورده و سبب بهبود در زندگی شهروندان شود. هرچند که کانگرس هنوز از نامزد مشخصی نام نبرد‌ و این مسئله را نیاز به زمان و شناخت بیش‌تر از آنان می‌داند.

هرچند که هنوز لیست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری از سوی کمسیون مستقل انتخابات اعلان نشده است؛ اما قرار است که تا ده روز آینده، لیست ابتدایی کاندیدان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of