یکشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۲

علما و رسالت محکومیت انتحار

شورای علمای افغانستان با انتشار بیانیه‌ای حملات انتحاری و کشتن غیرنظامیان را حرام اعلان کرده و گفته کسانی که به کشتن غیر‌نظامیان و بمب‌گذاری در اماکن مقدس‌ […]

شورای علمای افغانستان با انتشار بیانیه‌ای حملات انتحاری و کشتن غیرنظامیان را حرام اعلان کرده و گفته کسانی که به کشتن غیر‌نظامیان و بمب‌گذاری در اماکن مقدس‌ می‌پردازند، دشمنان اسلام و بشریت می‌باشند. این بیانیه پس از دیدار این شورا با رییس جمهور کرزی انتشار یافته است.

بیش از ده سال است که عریان‌‌ترین نوع خشونت، ترور و دهشت‌‌افگنی در منطقه و جهان از سوی جریان‌‌های اسلامی و به‌نام اسلام صورت می‌گیرند. این جریان‌ها وجهه‌‌ی اسلام را برای جهانیان تخریش نموده و برای شهروندان غربی و جهانیان، از اسلام و مسمانان چهره‌‌ای خشن ترسیم کرده‌اند. بخش عمده‌ی این خشونت‌ها در افغانستان جریان دارد. تاکنون علمای امت اسلامی در خصوص این جریان که به‌نام اسلام و از سوی مسلمان‌‌نماها انجام می‌شد، سکوت نموده بودند‌ و هیچ‌‌گاهی موضع رسمی خود را در قبال این جنایت‌های زنجیره‌ای و پایان نیافتنی اعلام نکردند. همه‌‌روزه خشونت‌‌های مرگ‌‌باری در افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای اسلامی و غیر‌اسلامی رخ می‌دهند که مسئولیت آن را گروه‌‌های افراطی اسلامی به عهده می‌گیرند. همه‌‌روزه انتحار و ترور در گوشه گوشه‌‌ی جهان اتفاق می‌افتند که گروه‌های افراطی اسلامی ارتکاب آن را با غرور و افتخار به رخ دیگران می‌کشند. همه‌‌روزه اقلیت‌‌های قومی و مذهبی در افغانستان و پاکستان در خشونت‌‌های عریانی که به نام اسلام انجام می‌شوند، کشته و قتل عام می‌‌گردند و همه‌‌روزه کودکان، دانش‌‌آموزان، زنان و افراد ملکی در گوشه‌ گوشه‌‌ی افغانستان با اعمال استشهادی که به نام اسلام انجام می‌شوند، قربانی می‌شوند، اما در برابر هیچ‌‌کدام از این اقدامات و اعمال، علمای جهان اسلام اعلام موضع نکرده‌اند. با این که حکومت افغانستان و جامعه‌ی جهانی همواره از علمای جهان اسلام خواسته‌‌اند مواضع رسمی اسلام حقیقی را در این خصوص اعلام نمایند، اما متأسفانه تاکنون از اعلام موضع رسمی اسلام اجتناب ورزیده‌اند. این تنها علمای جهان اسلام نیست که در برابر این موج دهشت سکوت پیشه کرده، بلکه علمای افغانستان نیز که خود و مردمش همه‌روزه در آتش برافروخته‌ی آن می‌سوزد نیز، سکوت کرده است. هریک از ده‌ها و صدها انسانی که همه‌روزه در افغانستان کشته و مجروح می‌‌شوند، توسط عملیات‌های استشهادی کشته می‌شوند و به نام اسلام توجیه می‌شوند.

به هر‌صورت، تمام آن‌‌چه که از سوی گروه‌‌های تروریستی و افراط‌‌گرا به نام اسلام انجام می‌شو‌ند، سو‌ استفاده از اسلام بوده و اسلام حقیقی دین صلح، دوستی و انسانیت است. از آن‌جایی که اسلام دین رحمت، مودت و اخوت است، هر ‌عمل خشونت‌‌آمیزی که سبب آزار و اذیت مردم ‌یا از بین رفتن اموال و دارایی‌های آنان گردد، یا به قتل و کشتار انسان‌ها منجر شود، حرام دانسته می‌شود.

حملات انتحاری که مردم عادی و ملکی را هدف قرار می‌دهند، ‌یا خصومت‌‌های فرقه‌‌ای را دنبال می‌کنند، از لحاظ شرعی از هیچ‌‌پشتوانه‌‌ای برخوردار نبوده و با هیچ‌‌منطقی قابل توجیه نمی‌باشند. این گونه حملات، امروزه نام اسلام را با خشونت و انتحار همراه کرده و سبب روگردانی بسیاری از مردم از دین اسلام گردیده است. بنابراین، کسانی که به نام دین اسلام یک تعداد افراد جاهل و ناآگاه را به عمل انتحار ترغیب و تشویق می‌کنند، نه تنها سودی به اسلام و مسلمانان نمی‌رسانند، که بزرگ‌‌ترین ضربه را بر پیکره‌‌ی اسلام وارد می‌نمایند.

این اشخاص در حقیقت به نام دفاع از دین اسلام، پایه‌های اسلام را متزلزل می‌سازد و یک چهره‌‌ی نامطلوب از اسلام به تصویر می‌کشند. اگر دین اسلام آخرین و کامل‌‌ترین دین آسمانی است؛ چرا نگذاریم جاذبه‌های این دین در چارچوب عقل و منطق انسانی تجلی پیدا کند و تمام انسان‌‌های آگاه و منصف را مسحور و مجذوب خویش گرداند.

این مسلم است که هرگونه فتوای شرعی‌‌ای که بر حرام‌ بودن عمل انتحاری صادر شود، از سوی گروه‌های افراطی و دهشت‌‌افگن مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند؛ زیرا هستی و موجودیت این گروه‌ها در گرو اعمال تروریستی است و این برای رهبران گروه‌های هراس‌‌افگن پذیرفتنی نخواهد بود، ولی چیزی که می‌‌توان از صدور فتوا‌ انتظار داشت، یکی آگاهی توده‌های عام از نظرات و فتواهای معتبر علمای اسلامی است که این امر مانع پیوستن آن‌‌ها به گروه‌‌های تروریستی خواهد شد. دوم این که فتوای جمعی علمای اسلام‌ به مردم جهان نشان می‌دهد که اسلام واقعی غیر از اسلامی است که از سوی تندروان مذهبی معرفی می‌شود. این فتوا ممکن است در شناسایی چهره‌‌ی اصلی اسلام‌ کمک نماید و زمینه‌‌ی گفت‌وگو و تعامل مثبت میان اسلام و سایر ادیان و فرهنگ‌‌ها را فراهم آورد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of