چهارشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۵

آذربایجان و ارمنستان با آتش‌بس موافقت کردند

اطلاعات روز: پس از چهارروز درگیری نظامی و بر جا گذاشتن چندین کشته و زخمی در منطقه‌ی ‌قره‌باغ، سرانجام آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس به توافق […]

اطلاعات روز: پس از چهارروز درگیری نظامی و بر جا گذاشتن چندین کشته و زخمی در منطقه‌ی ‌قره‌باغ، سرانجام آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند.
به نقل از رادیو زمانه، روز سه‌شنبه، ۱۷ حمل، دو کشور برقراری آتش‌بس در قره‌باغ را تأیید کردند. قرار است این آتش‌بس نیمه‌شب سه‌شنبه به‌شکل رسمی برقرار شود.
درگیری‌های نظامی آذربایجان و ارمنستان از روز شنبه، ۱۴ حمل در قره‌باغ آغاز شد. در این مدت ۳۰ نفر از دو طرف کشته شدند.
این درگیری‌ها شدیدترین درگیری‌های دو کشور پس از آتش‌بس جنگ سال ۱۹۹۴ بود.
ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه‌ی ارمنستان تأکید کرده است که اکنون گام‌های سریع و مشخص جامعه‌ی جهانی برای کشاندن جمهوری آذربایجان به‌پای میز مذاکره ضروری است.
الهام علی‌اوف، رییس‌جمهوری آذربایجان از ارمنستان خواست تا به آتش‌بس پایبند بماند.
آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ بر سر کنترول منطقه‌ی کوهستانی قره‌باغ با یکدیگر وارد جنگ شدند. درگیری اساسی جنگ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در زمستان سال ۱۹۹۱ آغاز شد؛ جنگی که میانجیگری‌های بین‌المللی را به‌دنبال داشت. با بالاگرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند.
در نتیجه‌ی جنگ قره‌باغ بیش از ۳۵ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر در نواحی مورد مناقشه، آواره و مجبور به جلای وطن شدند.
در نهایت در دسامبر ۱۹۹۴ میان طرفین تفاهم‌نامه‌ی آتش‌بس اعلام شد. با تشکیل نخستین شورای عالی قره‌باغ، روبرت کوچاریان به‌عنوان رییس‌جمهوری خودخوانده‌ی قره‌باغ انتخاب شد. با این‌حال تنش سیاسی میان آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه همچنان باقی است.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments