شنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۵

قهرمان افسانه‌یی بوکس جهان درگذشت

اطلاعات روز: کاسیوس کلی، معروف به محمدعلی، قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان در سن ۷۴ سالگی در اثر اختلالات تنفسی در شفاخانه‌یی در شهر فونیکس، مرکز ایالت آریزونای […]

اطلاعات روز: کاسیوس کلی، معروف به محمدعلی، قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان در سن ۷۴ سالگی در اثر اختلالات تنفسی در شفاخانه‌یی در شهر فونیکس، مرکز ایالت آریزونای امریکا، درگذشت.
محمدعلی که سال‌ها از بیماری پارکینسون رنج می‌برد، چند روز قبل به علت مشکلات تنفسی راهی شفاخانه گردید و فرزندانش به روز جمعه با انتشار بیانیه‌یی از مرگش خبر دادند. او از سال ۱۹۸۱ بدین‌سو مبتلا به این بیماری بود.
محمدعلی در آغازین سال‌های پس از شکست طالبان در سال ۲۰۰۲ به‌عنوان سفیر صلح سازمان ملل متحد به افغانستان سفر کرده بود.

محمد علی در سفرش به افغانستان

محمد علی در سفرش به افغانستان

محمدعلی که در امریکا لقب «بزرگ‌ترین» را گرفت، حضورش در جنبش مدنی سیاه‌پوستان امریکا نامش را در کنار نام مارتین لوترکینگ و ملکوم ایکس، فراتر از رینگ بوکس برده بود.
از او که به‌عنوان «افسانه‌ی تکرار نشدنی در دنیای بوکس» نیز یاد می‌شود، در ۱۷ جنوری سال ۱۹۴۲ در شهر لویی ویل در ایالت کنتاکی امریکا به‌دنیا آمد و در سن ۱۲ سالگی فنون بوکس را آموخت.
وی اولین قهرمانی ملی خود را در سن ۲۲ سالگی به‌دست آورد و در مدت سه دهه حضور در رینگ‌های بوکس جهان با شکست قهرمانان این رشته، بوکسر افسانه‌یی لقب گرفت.
محمدعلی در سال ۱۹۵۹ پس از قهرمانی در تورنمنت شیکاگو مسلمان شد و به «جنبش امت اسلامی»، جنبش سیاه‌پوستان مسلمان امریکا به‌رهبری وقت الیجا محمد و مالکوم ایکس پیوست.
محمدعلی در سال ۱۹۷۵ از گروه امت اسلام بیرون آمد و خود را یک مسلمان سنی پیرو عنایت‌خان، رهبر «جنبش سوفی‌گری جهانی» خواند.
محمدعلی در کنار بوکس، به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز پرداخت. او از مخالفان جنگ ویتنام بود و در مخالفت با این جنگ، به خدمت سربازی نرفت و به همین دلیل بازداشت شد و عناوین قهرمانی‌اش از او گرفته شد. او پیشتر در سن ۱۸ سالگی در آزمون ضریب هوشی شرکت کرده بود و با کسب تنها ۷۸ امتیاز (بسیار پایین‌تر از حداقل امتیاز لازم برای ورود به ارتش امریکا) از خدمت ارتش معاف شده بود.
کاسیوس کلی که به علت فرار از خدمت گناهکار شناخته شده بود، برای چندین سال از رفتن به رینگ بوکس دور ماند. سرانجام او به حکم قاضی اعتراض کرد و در آغاز دهه‌ی ۷۰ میلادی به دادگاه عالی امریکا ارجاع داده شد. این دادگاه که عالی‌ترین مرجع قضایی امریکا است، حکم محکومیت وی را لغو کرد و کاخ سفید در سال ۲۰۰۵ بالاترین مدال افتخار را به او اهدا کرد.

muhammad-ali-punch_2856798k او در عمر ورزشی خود ۶۱ بار مبارزه کرد و در ۵۶ مبارزه پیروز شد. این بوکسر امریکایی همچنان رکورددار قهرمانی بوکس در جهان به‌شمار می‌آید.
محمدعلی کلی در آخرین بیانیه‌اش از سیاست دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان، در رابطه به «ممنوع الورود کردن مسلمانان به امریکا» انتقاد کرد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments