یوناما: در حمله‌ی هوایی نیروهای امنیتی در دشت‌ ارچی قندوز 36غیرنظامی کشته و 71 تن دیگر زخمی شدند

اطلاعات روز: دفتر معاونیت سازمان ملل در افغانستان(یوناما) در تازه ترین گزارش‌ خود اعلام کرد که در حمله‌ی هوایی نیروهای امنیتی به تاریخ دوم ماه اپریل در دشت‌ ارچی قندوز دستکم ۳۶ غیرنظامی کشته و ۷۱ نفر دیگر رخمی شده‌اند.
این نهاد با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید که در این حمله‌ 107 غیر نظامی کشته و زخمی شده‌اند.
در اعلامیه‌یی یوناما آمده که این نهاد اسناد و شواهد معتبر از این حمله بدست آورده است.
براساس تحقیق این سازمان ۸۱ تن از قربانیان حمله‌ی هوایی نیروهای امنیتی در دشت ارچی قندوز کودکان هستند.
در اعلامیه آمده است« این گزارش بر اساس بیش از ۹۰ مصاحبه با قربانیان، شاهدان عینی، مقامات دولتی و کارمندان صحی، سه اجتماع بزرگ مشورتی در شهر قندوز و گزارش‌هایی که در جریان ماموریت حقیقت‌یاب به محل حمله به دست آمده ، تهیه شده است.»
در گزارش یوناما آمده که نیروهای امنیتی از راکت‌ها و ماشین دارهای سنگین برای شلیک به محل گردهمایی مذهبی و اطراف آن استفاده کرده که باعث کشته و زخمی شدن غیرنظامیان که بیشتر آن ها کودکان بودند، گردیده است.
یوناما می‌گوید که این گزارش‌اش را با حکومت افغانستان شریک کرده است.
این نهاد گفته که حکومت افغانستان باید پالیسی‌های نظامی‎‌اش را بازبینی کرده و مطابق با قوانین بشردوستانه برای حفاظت از غیرنظامیان در هر زمان تلاش کند.
وزارت دفاع افغانستان (دوشنبه، ۱۳حمل) پس از انجام حمله‌ی هوایی در دشت ارچی قندوز اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش افغانستان یک نشست گروه طالبان را که در آن شماری از اعضای شورای کویته نیز حضور داشتند، هدف قرار داده‌اند.
محمد رادمنش، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی در یک کنفرانس خبری با نمایش ویدیوهایی از این حمله گفت رهبران طالبان که در این تجمع اشتراک کرده بودند توسط موشک‌های لیزری هدف قرار گرفتند اما افرادی که به شفاخانه‌ی قندوز انتقال داده شده‌اند توسط تیراندازی زمینی زخمی شده‌اند که کار نیروهای امنیتی افغان نیست.
آقای رادمنش افزود که نیروهای هوایی افغانستان با کشف موقعیت دقیق تروریستان با طیاره MDC530 حمله کرده‌اند.
گروه طالبان کنترل ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز را بدست دارند.
بیشتر بخوانید:

حمله‌ی هوایی ارتش بر گردهمایی طالبان در قندوز؛ کی‌ها کشته‌ شدند؟