هشدار نمایندگان غزنی و فاریاب به حکومت از سقوط این دو ولایت

اطلاعات روز: نمایندگان مردم غزنی و فاریاب در مجلس از گسترش تحرکات طالبان در این دو ولایت‌ به شدت ابراز نگرانی کرده و از سقوط این دو ولایت بدست این گروه به حکومت هشدار دادند.
نمایندگان مردم غزنی و فاریاب در نشست امروز (چهارشبنه، 2، جوزا) مجلس هشدار دادند در صورت عدم توجه مقام‌های مرکزی، این دو ولایت به دست طالبان سقوط خواهند کرد.
شاه گل رضایی، نماینده‌ی مردم غزنی گفت که وضعیت امنیتی این ولایت بحرانی است و ولسوالی‌ها هر روز میان طالبان و نیروهای امنیتی دست به دست می‌شوند.
خانم رضایی گفت، پس از سقوط ولسوالی‌های اجرستان، جغتو و ده‌یک هم اکنون ولسوالی‌های اندر، قرباغ و زنخان ولایت غزنی نیز در معرض تهدیدهای بلند امنیتی قرار دارند.
به گفته‌‎ی او، سربازان امنیتی با شکم گرسنه، بدون معاش و امتیاز در حال دفاع از سنگرهای شان هستند؛ اما مقام‌های امنیتی محلی و مرکزی هیچ گونه کمک‌رسانی برای آنان نمی‌کنند.
او تأکید کرد، نمایندگان مردم غزنی در مجلس مشکلات امنیتی غزنی را بارها با وزیران دفاع، داخله و رییس امنیت ملی در جریان گذاشته و خواستار همکاری شده‌اند؛ اما تاهنوز این مقام‌ها به مشکلات امنیتی این ولایت توجه نکرده‌اند.
هم‌چنین، نمایندگان غزنی در یک نشست خبری و با صدور اعلامیه‌ی مشترک در پیوند به وضعیت امنیتی غزنی، از سقوط احتمالی این ولایت هشدار دادند.
در اعلامیه‌یی نمایندگان غزنی آمده است که نهادهای امنیتی پیش از سقوط غزنی باید به داد مردم این ولایت برسند؛ در غیر آن فجایع خونباری رخ خواهد داد که مسوولیت آن بر دوش حکومت و نهادهای امنیتی خواهد بود.
از سوی هم، نمایندگان فاریاب در مجلس نیز از وضعیت بد امنیتی در این ولایت ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام‌های فوری وزارت دفاع برای نجات مردم فاریاب شدند.
گل‌محمد پهلوان، نماینده‌ی مردم فاریاب در مجلس گفت که چندین ولسوالی ولایت فاریاب در محاصره طالبان قرار دارند که از جمله ولسوالی قره‌قل این ولایت در حالت سقوط قرار گرفته است.
فتح الله قیصاری گفت که از همه 14 ولسوالی این ولایت فقط مراکز ولسوالی‌ها در اختیار دولت اند و دیگر تمامی مناطق به دست طالبان افتاده است.
رنگینه کارگر دیگر نماینده‌ی فاریاب نیز گفت که فاریاب در حالت سقوط قرار دارد و احتمال آن وجود دارد که فاجعه قندوز در این ولایت تکرار شود.
عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس در پاسخ به نگرانی امنیتی نمایندگان گفت که کمیته‌ی روئسای مجلس فیصله کرده است تا مسوولان امنیتی را در نشست روز دوشنبه‌ی آینده این مجلس استجواب شوند.
این در حالی است که در یک ماه گذشته سه بار مقام‌های امنیتی از سوی مجلس استجواب شده‌اند؛ اما این اقدام مجلس، هیچ تاثیر در بهبود اوضاع امنیتی کشور نگذاشته است.