والی غزنی: مردم به‌جای همکاری با نیروهای امنیتی به طالبان پناه می‌دهند

اطلاعات روز: عبدالکریم متین، والی غزنی با انتقاد از عدم همکاری مردم  با نیروهای امنیتی می‌گوید که مردم به‌جای همکاری با نیروهای امنیتی به  طالبان پناه می‌دهند.
آقای کریم امروز(پنجشنبه، 3جوزا) در نشستی با فعالان جامعه مدنی و اعضای شورای ولایتی این ولایت از عدم همکاری مردم با نیروهای امنیتی انتقاد کرده و گفته است که مردم غذا، لباس و حتا سلاح شان را در اختیار گروه طالبان قرار می‌دهند.
او گفته است:« مردم همه چیز را از دولت می‌خواهند ولی در هیچ عرصه ما را همکاری نمی‌کنند. مثلا دشمن را مردم نان می‌دهند، لباس شان را تهیه می‌کنند، اسلحه شان را پنهان می‌کنند، برای شان بدون مزد جاسوسی می‌کنند ولی با نظام و نیروهای همکاری شان در حد صفر است.»
آقای متین هم‌چنان با نگرانی از وضعیت بد امنیتی در ولایت غزنی گفته است که حکومت مرکزی باید به این وضعیت توجه جدی کند.
وی گفته که نیازمندهای نیروهای امنیتی و کمبود پرسونل هرچه عاجل باید در این ولایت حل شود.
در روزهای اخیر با گسترش حملات طالبان در غزنی نگرانی‌ها از سقوط مرکز شهر و شماری از ولسوالی به‌دست طالبان مطرح شده است. طالبان در شماری از ولسوالی‌ها و حومه‌های شهر غزنی به‌صورت گسترده حضور دارند.
سه‌شنبه، ۲۵ ثور طالبان حملات گسترده‌یی را بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های جغتو، زنه‌خان، اندر و گیلان غزنی انجام دادند.
هنوز هم وضعیت در ولسوالی اجرستان به حالت عادی آن برنگشته است.
روز گذشته نیز نمایندگان ولایت غزنی در مجلس نمایندگان نیز در نشست خبری از سقوط احتمالی ولایت غزنی بدست طالبان به حکومت مرکزی هشدار دادند.