شنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۷

مقامات امریکایی: استراتژی ترمپ احتمالا بازنگری می‌شود

رویترز – ادریس علی و جاناتان لندی مقامات دولت امریکا به رویترز گفته‌اند که ایالات متحده آماده می‌شود تا استراتژی‌اش در افغانستان را یک سال پس از […]

رویترز ادریس علی و جاناتان لندیمقامات دولت امریکا به رویترز گفته‌اند که ایالات متحده آماده می‌شود تا استراتژی‌اش در افغانستان را یک سال پس از آن‍ که رییس‌جمهور دونالد ترمپ ناخواسته به ادامه‌ی دخالت امریکا در جنگ ۱۷ ساله‍ی این کشور موافقت کرد، بازنگری کند.

مقامات گفته‌اند که ترمپ در مورد عدم پیش‌‍‍‍‍‍‍‍‍‍رفت این استراتژی نشانه‌هایی از ناامیدی را نشان داده است. این استراتژی که در آگست سال گذشته به اجرا درآمد، به استقرار مشاوران نظامی، مربیان، نیروهای ویژه ایالات متحده و افزایش پشتیبانی هوایی از نیروهای امنیتی افغانستان بدون جدول زمان‌بندی متعهد است. هدف این استراتژی این بود که طالبان را به مذاکره با دولت کابل مجبور کند.

ترمپ با ماندن در طولانی‌ترین جنگ امریکا مخالف بود، اما مشاورانش او را متقاعد کردند که زمان بیشتری پای این جنگ بگذارد. سال گذشته ترمپ دستور اعزام ۳ هزار نیروی اضافی را صادر کرد که با استقرار آن‌ها در خاک افغانستان رقم مجموعی نیروهای امریکایی در این کشور به حدود ۱۵ هزار سرباز می‌رسد.

حالا که نزدیک به یک سال از آغاز این استراتژی گذشته است، وضعیت افغانستان در بن‌بستی قرار دارد که در آن غیرنظامیان افغان هزینه‌ی سنگینی می‌پردازند، طالبان در مناطق روستایی رو به گسترش اند اما قادر نیستند مراکز عمده‌ی شهری را تصرف کنند و در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان نیز اطمینانی وجود ندارد.

تعدادی از مقامات فعلی، مقامات پیشین و مشاوران امریکایی گفته‌اند که کاخ سفید هنوز به طور رسمی دستور بازنگری استراتژی را صادر نکرده است اما آن ها دارند برای یک ارزیابی در تمام سطوح دولت امریکا در چند ماه آینده آماده می‌شوند.

این مقامات به خاطر محدودیت‌های وظیفوی به شرطی با رویترز صحبت کرده‌اند که نامی از آن‌ها گرفته نشوند.

یک مقام ارشد دولت امریکا گفته است: «ما نشانه‌هایی ازکاخ سفید دریافت کرده‌ایم که ترمپ احتمالا در عرض چند ماه آینده درخواست بازنگری این استراتژی را ارائه می‌کند. ما آماده می‌شویم تا ببینیم که این درخواست برای بازنگری چه چیزی خواهد بود.»

او گفته است که این بازنگری تمامی جنبه‌های استراتژی کنونی از جمله پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است، حضور نیروهای ایالات متحده و چشم‌انداز مذاکره با طالبان را به بررسی خواهد گرفت. این بازنگری شامل بررسی روابط ایالات متحده با پاکستان، کشوری که از سوی مقامات امریکایی به حمایت از شورشیان متهم است _ هرچند اسلام‌آباد این اتهام را رد می‌کند _ نیز خواهد بود.

یک سخن‌گوی شورای امنیت ملی ایالات متحده از طریق ایمیل به درخواست رویترز برای ابراز نظر در این مورد نوشته است: «ما مرتب استراتژی‌های مان را مورد بازنگری قرار می‌دهیم. موثریت آن‌ها را به بررسی می‌گیریم و برای حصول اطمینان از اینکه منابع ایالات متحده به موثرین نحو ممکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، تغییرات و اصلاحات لازم را روی دست می‌گیریم. ما قصد بازنگری کلی استراتژی اصلی ـ ایالات متحده در خصوص افغانستان ‌ـ را نداریم، اما انتظار داریم متحدان و شرکای ما با افزایش سربازان شان و افزایش کمک‌های مالی، مسئولیت خود در رابطه به افغانستان را به عهده بگیرند.» او این نظر را در حالی ابراز کرد که ترمپ برای حضور در اجلاس ناتو وارد بروکسل شده بود.

طولانی‌ترین جنگ

نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در سال ۲۰۰۱ به افغانستان برای سرنگونی دولت طالبان که به القاعده پناه داده بود، حمله کردند.

از آن زمان تا کنون نزدیک به ۱۹۰۰ سرباز امریکایی در این جنگ با این‌که فساد در این کشور پابرجا باقی مانده و وضعیت امنیتی همچنان متزلزل است، کشته شده‌اند. یافته‌های گزارش اخیر دیدبان دولت ایالات متحده نشان می‌دهد که تنها ۵۶ درصد خاک افغانستان تحت کنترل یا نفوذ دولت افغانستان قرار دارد.

مقامات به رویترز گفته‌اند که ترمپ از عدم پیشرفت در افغانستان ابراز عصبانیت کرده است.

یک مقام ارشد که در مورد بحث‌ جاری در مورد سیاست امریکا در خصوص افغانستان اطلاعات دست‌اول در اختیار دارد، به رویترز گفته است: «رییس‌جمهور بارها در مورد این‌که چه پیشرفت‌هایی بعد از اعلام استراتژی‌اش صورت گرفته است و این‌که از سال ۲۰۰۱ تا کنون امریکا چقدر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است، پرسیده است. او بارها و بارها ناامیدی‌اش نسبت به عدم پیشرفت را با پرسیدن اینکه ’ما چه چیزی در عوض این همه پول دریافت کرده‌ایم؟‘ ابراز کرده است.»

مایکل کوگل‌من کارشناس آسیای جنوبی در مرکز وودرو ویلسون می‌گوید که اگر پیش‌رفت معناداری در افغانستان صورت گرفته باشد، بازنگری استراتژی بعید است.

کوگل‌من می‌گوید: «دولت اساسا (پس از بررسی) می‌گوید که شرایط در افغانستان بهبود نیافته است پس دلیل ماندن [در این کشور] چیست.»

ارائه درخواست برای چنین بازنگری داخلی از سوی کاخ سفید بی‌پیشینه نیست. مقامات می‌گویند پس از این‌که رییس‌جمهور باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ استراتژی برای افغانستان را به اجرا درآورد، بازنگری مشابهی صورت گرفت.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در یک سفر نامنتظره به افغانستان، به پیشنهاد رییس‌جمهور اشرف غنی مبنی بر آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان وعده‌ی حمایت داد و تکرار کرد که ایالات متحده مایل به شرکت در آن خواهد بود.

او گفت استراتژی که سال گذشته اعلام شد، کارگر واقع شده و به افغان‌ها اطمینان داد که «ما از افغان‌ها همچنان‌که به مبارزه برای آزادی کشور و مردم شان ادامه می‌دهند، حمایت خواهیم کرد.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of