شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۷

مسوولان امنیتی به نشست استجوابیه مجلس حاضر نشدند

اطلاعات روز: مسوولان ارشد امنیتی به نشست استجوابیه مجلس شرکت نکردند. وزیران دفاع، داخله و رییس امنیتی ملی در پیوند به گسترش ناامنی‌ها در کشور در نشست […]

اطلاعات روز: مسوولان ارشد امنیتی به نشست استجوابیه مجلس شرکت نکردند.
وزیران دفاع، داخله و رییس امنیتی ملی در پیوند به گسترش ناامنی‌ها در کشور در نشست امروز (شنبه، ۳۰، سرطان) مجلس نمایندگان استجواب شده بودند؛ اما هیچ کدام حاضر به پاسخگویی نشدند.
مقام‌های امنیتی طی مکتوبی به مجلس گفته بودند که به دلیل مصروفیت در رهبری عملیات‌های نظامی نمی‌توانند در نشست امروز مجلس حاضر شوند.
در مکتوبی که مقام‌های امنیتی به مجلس فرستاده‌اند، آمده است که آنان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفتهی گذشته با حضور در کمیسیون‌های ذیربط مجلس به سوالات نمایندگان پاسخ گفته‌اند.
اما عدم حضور آنان در نشست امروز مجلس با واکنش رییس مجلس مواجه شد. عبدالرئوف ابرهیمی، رییس مجلس نمایندگان گفت که مجلس بر اساس ضرورت و تقاضای مردم استجواب وزیران ‌امنیتی را در آجندای مجلس گرفته است.
آقای ابراهیمی با انتقاد تند از وضعیت امنیتی کشور بیان داشت که نهادهای امنیتی در بخش تامین امنیت مردم افغانستان زمین‌گیر شده‌اند.
به گفته‌ی او، زمین‌گیر شدن نهادهای امنیتی یکی از عوامل اصلی عدم طبیق برنامه‌های توسعه‌یی در ولایت‌های مختلف می‌باشد.
هم‌چنین فوزیه کوفی از نبود هماهنگی لازم میان کمیته‌ی روئسا و کمیسیون‌های مجلس انتقاد کرده و وزیران ‌امنیتی را به بی‌ثباتی روانی متهم کرد.
خانم کوفی افزود، زمانی که مقام‌های امنیتی هفته‌ی گذشته در کمیسیون‌های مجلس استجواب شده بودند، لازم نبود که استجواب آنان درج آجندای امروز مجلس می‌شد.
او هم‌چنین تاکید کرد که وزیران امنیتی مسوولیت خود را بر اساس قانون اساسی انجام نمی‌دهند و از کارکردهای شان می‌ترسند. به گفته‌ی او، بی‌ثباتی روانی مسوولان ارشد امنیتی سبب شده تا آنان به جای انجام وظایف قانونی شان در پی مسایل سیاسی بیافتند و برای سیاست‌مداران تکلیف مشخص کنند.
این در حالی است که اقبال صافی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان گفت که وزیران امنیتی در نشست هفته‌ی گذشته این کمیسیون گفته‌اند که برخی سیاسیون موضوعات داخل نظام را به سفارت‌های بیرونی گزارش می‌دهند.
با این وجود، برخی دیگر از اعضای مجلس وضعیت امنیتی کشور را شکننده عنوان کرده و وزیران امنیتی را به بی‌کفایتی متهم کردند.
آنان تاکید ورزیدند که در نتیجه‌ی این بی‌کفایتی تلفات نیروهای امنیتی افزایش یافته و بسیاری پاسگاه‌های امنیتی در مناطق دور‌دست کشور و حتا برخی ولایت‌ها در حالت سقوط قرار گرفته‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of