یکشنبه 28 جولای 2013

سازمان “سیا” پایگاه های خود را بسته می کند

 روزنامه‌ی واشنگتن پٌست از قول مقام‌های استخبارات آمریكا نوشته است كه (CIA) یا اداره‌ی استخبارات مرکزی امریکا، بسته کردن پایگاه‌های مخفی استخباراتی خود را در افغانستان آغاز […]

 روزنامه‌ی واشنگتن پٌست از قول مقام‌های استخبارات آمریكا نوشته است كه (CIA) یا اداره‌ی استخبارات مرکزی امریکا، بسته کردن پایگاه‌های مخفی استخباراتی خود را در افغانستان آغاز کرده است. به نوشته‌ی روزنامه‌ی واشنگتن پست، مسدود کردن پایگاه‌ها‌ی اداره‌ی استخبارات مرکزی امریکا در حالی صورت می‌گیرد که در نظر است این اداره منابع خود را به سایر نقاط ناامن و نا آرام در جهان انتقال بدهد.

مقام‌های امریکایی می‌گویند، کاهش دادن پایگاه‌های استخباراتی یک بخش ابتدایی از پلان کاهش نیروهای امریکایی در سال ۲۰۱۴ میلادی می‌باشد. قرار است در ظرف دو سال آینده، تعداد پایگاه‌های استخباراتی امریکا در کشور، از ۱۲ پایگاه به چند پایگاه محدود ساخته شود.

مقام‌های بلند‌پایه‌ی استخباراتی امریکا گفته‌اند، تعداد پایگاه‌های CIA در آن مناطق کاهش می‌یابد که تلاش‌های استخباراتی با تهدیدی که از سوی هسته‌ی رهبری القاعده در پاکستان متوجه است، تناسب ندارد؛ زیرا به نوشته‌ی روزنامه،‌CIA  اکنون علاوه از القاعده، به یک سلسله چالش‌های جدید، مانند انکشافات در شرق میانه و تحویل‌دهی سلاح‌ها به شورشیان در سوریه مواجه می‌باشد.

مقام‌های امریکایی می‌گویند، وقت و تعداد کاهش پایگاه‌های استخباراتی هنوز مشخص نشده و این موضوع تا حدی مربوط به این است که بارک اوباما رییس جمهور امریکا چه تعداد از نیروهای امریکایی را بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان نگه می‌دارد.

ریچارد بیلی که قبل از سال ۲۰۰۷ میلادی به‌حیث یک کارمند بلند‌پایه‌ی CIA در افغانستان و پاکستان کار کرده است، می‌گوید: «افغانستان نحوه‌ی کار و فعالیت سی‌آی‌ای را بطور کلی تغیر داد. ما از یک اداره‌ی خالص استخباراتی، بیش‌تر به سوی یک اداره‌ی تهاجمی ‌و شبیه نظامی ‌رفتیم. جایی که جاسوسی کلاسیک اهمیت کم‌تر داشت».
مایک شیحان معاون وزارت دفاع امریکا برای عملیات خاص اخیراً گفته است: «با وصف کاهش نیروهای امریکایی و کاهش اعمال سی‌آی‌ای در افغانستان، حمله‌ی هواپیمایی بدون سرنشین امریکایی در پاکستان و سایر جاها برای سال‌ها ادامه خواهد داشت. شاید هم برای ۱۰ سال یا بیش‌تر از آن».

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of