وزارت معادن: قرارداد معادن «طلای بدخشان» و «مس بلخاب» به امضا رسیده است

اطلاعات روز: وزارت معادن و پترولیم کشور از امضای قرارداد دو معدن بزرگ افغانستان در ایالات متحده‌ی امریکا خبر داده است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم امروز شنبه (۱۴ میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت که معادن «طلای بدخشان» و «مس بلخاب» از سوی نرگس نهان، سرپرست این وزارت و نمایندگان شرکت‌های «ترکیش افغان مایننگ» و «افغان گولد منرالز» به امضا رسیده است.

آقای مطفی گفت که شرکت «ترکیش افغان مایننگ» برای معدن طلای بدخشان در سه سال اول اکتشاف در حدود ۲۲ میلیون دالر امریکایی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

به گفته‌ی او، شرکت «افغان گولد منرالز» نیز در سه سال اول اکتشاف روی معدن مس بلخاب در حدود ۵۶ میلیون دالر امریکایی سرمایه‌گذاری می‌کند.

قرارداد این دو معدن بزرگ افغانستان در حالی به امضا می‌رسد که روز پنجشنبه (۱۲ میزان)، دیدبان شفافیت افغانستان قرارداد این دو معدن را غیر شفاف و خلاف قانون دانست.

پیش از این سید اکرام افضلی، رییس دیدبان شفافیت گفته بود که سعادت منصور نادری، وزیر پیشین شهرسازی برای اخذ این قراردادهای خلاف قانون، زمینه‌سازی کرده و پس از نهایی‌شدن این قراردادها چندی پیش استعفا کرد. این در حالی است که قانون معادن وزیران را از گرفتن معادن برای یک دوره‌ی معین پس از ترک وظیفه منع کرده است.

در همین‌حال، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم این ادعای دیدبان شفافیت افغانستان را رد کرده و آنرا بی‌اساس می‌داند.

آقای مطفی گفت که تمام مراحل حقوقی و قانونی معدن مس بلخاب و معدن طلای بدخشان در نظر گرفته شده و هیچ مشکل حقوقی و قانونی ندارد.

به گفته‌ی او، پروسه‌ی داوطلبی معدن طلای بدخشان و مس بلخاب در سال ۲۰۱۲ میلادی به داوطلبی سپرده شده بود.

دو قرارداد معادن بزرگ طلا در بدخشان و معدن مس بلخاب در ولایت سرپل، از بزرگترین قراردادهایی اند که در دوره‌ی حکومت وحدت ملی نهایی شده است.