روزجهانی غذا؛ «۱۳ میلیون افغان زیر خط فقر زندگی می‌کند»

روزجهانی غذا؛ «۱۳ میلیون افغان زیر خط فقر زندگی می‌کند»

مقام‌های حکومت افغانستان در روز جهانی غذا اعلام کرده‌اند که بیش از نیمی از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. گراف فقر در این کشور از ۹ میلیون حالا به ۱۳ میلیون نفر رسیده است.

مقام‌های اداره‌ی هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد نیز گفته‌اند که آمار فقر در افغانستان در جمع بلندترین آمارهای این نهاد قرار دارد.

حکومت افغانستان دلایل عمده‌ی افزایش فقر را تغییر اقلیم و خشک‌سالی مطرح کرده و گفته است که برای مبارزه با فقر، تولیدات داخلی را افزایش می‌دهد.

بر اساس آمار رسمی اداره‌ی مرکزی احصائیه، جمعیت افغانستان ۳۱.۶ میلیون نفر است که از این میان ۵۴.۵ درصد آن‌ها زیر خط فقر زندگی‌ می‌کنند.

سهراب بهمند، سخنگوی وزارت اقتصاد به روزنامه‌ی اطلاعات روز می‌گوید که از ۵۴.۵ درصد شهروند فقیر، ۴۴ درصد آن‌ها روزانه به غذای کافی دسترسی ندارند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد گفته است که اگر این نهاد برای مردم متضرر در افغانستان امدادرسانی نکند، این کشور با خطر احتمالی قحطی مواجه خواهد شد.

توبی لانزر، مسوول دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد به خبرگزاری فرانسه گفته است که این نهاد تلاش دارد تا کمک‌های بیشتری به ۲.۵ میلیون افغان که نیازمند مواد غذایی اند، کمک‌رسانی کند.

وی افزوده است که ۲.۵ میلیون افغان در یک شبانه‌روز فقط یک وعده‌ی غذا دارند که آن‌هم نان خشک و چای است.

زلتن ملیسیک، رییس برنامه‌ی غذایی جهان در افغانستان روز سه‌شنبه (۲۴ میزان) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی غذا نیز از افزایش فقر و گرسنگی در افغانستان هشدار داد.

آقای ملیسیک گفت: «عدم مصونیت غذایی در افغانستان بسیار هشداردهنده است که در یک سال گذشته، شمار افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، از ۹ میلیون به ۱۳ میلیون نفر رسیده است.»

وی افزود که با وجود چالش‌ها، فرصت‌هایی نیز برای مصونیت غذایی در افغانستان وجود دارد که حکومت باید آن را در اولویت کاری‌اش قرار دهد.

برنامه‌ی حکومت افغانستان برای مبارزه با گرسنگی چیست؟

مقام‌های وزارت اقتصاد می‌گوید که یکی از برنامه‌های حکومت برای محو گرسنگی، افزایش تولیدات داخلی است. سهراب بهمند، سخنگوی این وزارت گفت که به همین دلیل وزارت اقتصاد طرح «افغانستان مولد» را تهیه کرده است تا مواد زراعتی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

آقای بهمند میگوید که دومین برنامه‌ی بزرگ حکومت برای مبارزه با قحطی و گرسنگی، برنامه‌ی  میثاق شهروندی است که با تطبیق این برنامه بخشی از فقر و گرسنگی محو می‌شود.

مقام‌های وزارت زراعت، مالداری و آبیاری نیز می‌گویند که با روی‌دست‌گرفتن برنامه‌هایی برای افزایش محصولات زراعتی، حمایت از دهقانان، بلندبردن کیفیت غذایی، توجه به زنجیره‌های غذایی برای افزایش تولیدات، معیاری‌ساختن محصولات زراعتی و بازنگری پالیسی زراعتی با توجه به تغییر اقلیم از اقداماتی است که برای مبارزه با گرسنگی، در دستور کار حکومت افغانستان قرار دارد.

دلیل افزایش فقر و گرسنگی در افغانستان

مقام‌های وزارت اقتصاد می‌گویند که خروج نیروهای بین‌المللی، کاهش کمک‌های جهانی، خشک‌سالی و تأثیرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ از دلایل عمده‌ی افزایش فقر و گرسنگی در افغانستان است.

از سویی هم، نصیر احمد درانی، وزیر زراعت کشور می‌گوید که تغییر اقلیم و خشک‌سالی از دلایل عمده‌ی افزایش فقر در افغانستان است. آقای درانی تأکید دارد که حکومت افغانستان برای محو گرسنگی در کشور اقدامات جدی انجام داده است که یکی از این اقدامات، توزیع ۶۰ تن گندم و آرد برای بیش از یک میلیون نفر در کشور می‌باشد.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی حکومت، ۲۰ ولایت افغانستان با مشکل خشک‌سالی مواجه است که سبب کاهش ۵۰ درصدی محصولات زراعتی شده است.

وزیر زراعت و مالداری می‌گوید که  ۷۰ درصد مردم فقیر در روستاها زندگی می‌کنند.

مسوولان وزارت زراعت، مالداری و آبیاری و برنامه‌ی جهانی غذا (WFP) روز سه‌شنبه (۲۴ میزان) از روز جهانی غذا با شعار «کارکردهای ما آینده‌ی ماست. جهان عاری از گرسنگی تا سال ۲۰۳۰ ممکن است» در کابل تجلیل کردند.

مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی غذا در وزارت زراعت، مالداری و آبیاری در کابل
مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی غذا در وزارت زراعت، مالداری و آبیاری در کابل
عکس: وزارت زراعت

بر اساس آمار سازمان جهانی غذا، گرسنگی در سراسر جهان رو به افزایش است.

راجندرا آریال، نماینده‌ی سازمان خوراک و زارعت ملل متحد(FAO)  در افغانستان نیز گفت که گرسنگی در سراسر جهان رو به افزایش است و ۱۱ درصد نفوس جهان با گرسنگی مواجه‌ اند.

آقای راجندرا آریال افزود که حدود ۸۲۱ میلیون انسان َدر سراسر جهان از گرسنگی مزمن رنج می‌برند.

نماینده‌ی سازمان خوراک و زارعت ملل متحد مشکل چاقی را از دیگر مشکلات عدم مصونیت غذایی عنوان کرد: «امروز ما به سوی جهانی‌شدن چاقی در حرکت هستیم.»
او افزود که حدود ۳۸ میلیون کودک در جهان دچار چاقی شده‌اند که از برنامه‌ی غذایی سالم برخوردار نیستند.