جمعه ۱۶ قوس ۱۳۹۷

ارتش پاکستان: امریکا را در یافتن راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان کمک می‌کنیم

اطلاعات روز: به دنبال سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان و دیدار با مقام‌های این کشور، اکنون ارتش پاکستان اعلام کرده است […]

اطلاعات روز: به دنبال سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان و دیدار با مقام‌های این کشور، اکنون ارتش پاکستان اعلام کرده است که امریکا را برای دست‌یافتن به یک راه حل سیاسی در افغانستان کمک می‌کند.

جنرال آصف غفور، سخن‌گوی ارتش پاکستان شام روز پنج‌شنبه (پانزدهم قوس) در شهر راولپندی این کشور به خبرنگاران گفته است که ارتش پاکستان تمام گام‌های ضروری که امریکا را برای دست‌یافتن به یک راه حل سیاسی در افغانستان کمک کند، برمی‌دارد تا امریکا  به عنوان «یک دوست منطقه از افغانستان جنگ زده خارج شود نه یک شکست خورده در جنگ.»

آقای غفور گفته است که پاکستان از مدت‌ها به این طرف، خواهان حل مسأله‌ی افغانستان از راه سیاسی بوده است. به گفته‌ی او، اخیرا ابتکار صلح واشتنگتن تحرک بیشتر کسب کرده است.

سخن‌گوی ارتش پاکستان گفته است: «حل مسأله‌ی افغانستان از راه سیاسی باید موفق شود.»

آصف غفور افزوده است که واشنگتن به دنبال همکاری اسلام‌آباد برای تشویق رهبران طالبان است تا این گروه حاضر به مذاکرات بین‌الافغانی شوند.

او تأکید کرده است که در سال‌های اخیر نفوذ پاکستان بر گروه‌های شورشی کاهش یافته اما این کشور برای تسهیل تلاش‌های صلح افغانستان کار خواهد کرد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان روز سه‌شنبه (سیزدهم قوس) وارد پاکستان شد تا با مقام‌های پاکستانی در مورد چگونگی کشاندن طالبان به میز گفت‌وگوی صلح، بحث کند.

خلیل‌زاد روز چهارشنبه با عمران خان، نخست وزیر پاکستان دیدار کرده و از آن خواستار همکاری در راستای تلاش‌های جدید واشنگتن در امور صلح افغانستان شد.

در این دیدار عمران خان گفته است که کشورش برای رسیدن به صلح درافغانستان از طریق راه حل سیاسی متعهد است زیرا صلح در افغانستان به سود اسلام‌آباداست.

از سویی هم، عمران خان در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که اخیرا دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در نامه‌یی از عمران خان برای حل و فصل جنگ افغانستان خواستار همکاری شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of