دوشنبه ۲۴ جدی ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل و حوزه‌ی کوچی‌ها را اعلام کرد

کمیسیون انتخابات گفته است که ظرفیت ناکافی در بخش‌های اجراییوی، بی‌نظمی‌ها در روز انتخابات، وقت ناکافی برای آموزش و استخدام ناوقت برخی کارمندان، اعتراضات و بستن دروازه‌های کمیسیون انتخابات در برخی ولایات و مزاحمت‌های بیش از حد کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی از عوامل تاخیر در اعلان نتایج ابتدایی بوده است.

اطلاعات روز: کمیسیون مستقل انتخابات پس از سه ماه تأخیر، سرانجام شام امروز دوشنبه (۲۴ جدی) نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل و حوزه‌ی کوچی‌ها را اعلام کرد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری در کابل گفت که ظرفیت ناکافی در بخش‌های اجراییوی، بی‌نظمی‌ها در روز انتخابات، وقت ناکافی برای آموزش و استخدام ناوقت برخی کارمندان، اعتراضات و بستن دروازه‌های کمیسیون انتخابات در برخی ولایات، مزاحمت‌های بیش از حد کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی،‌ ناظرین و طرف‌های درگیر و… از دلایل اصلی تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بوده است.

آقای صیاد از نامزدان بازنده خواست در صورتی که اعتراض داشته باشند، برای درج شکایات به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.

بر اساس این نتایج، حاجی اجمل رحمانی، الحاج عبدالقیوم خیرخواه، فدا محمد الفت صالح، احمد جاوید جیحون، رمضان بشردوست، خان آغا رضایی، الحاج امیرگل شاهین،‌ غلام حسین ناصری، الحاج ملا محمدخان احمدی، الحاج الله گل مجاهد، میر امان‌الله گذر، الحاج سید محمد محمدی، حاجی خان‌محمد وردک، الحاج قاضی میر افغان صافی، اجمل گلاب، احمد ضیا عظیمی شینوزاده، عبیدالله کلیم‌زی وردک، توفیق وحدت، حاجی حفیظ‌الله جلیلی، حاجی محمد فرهاد صدیقی، انورخان اوریاخیل، حاجی زرگی حبیبی، حبیب‌الرحمان سیاف، نجیب‌الله ناصر، وکیل فاطمه نظری، شینکی کروخیل، روبینا جلالی، فوزیه ناصریار گلدره‌یی، مریم سما، سلیمه نیکبین، مرسل نبی زاده، زهره نوروزی و جنرال نظیفه ذکی توانسته‌اند به نمایندگی از مردم کابل به مجلس نمایندگان راه یابند.

همچنان شاه وزیر تره‌خیل، حبیب‌الرحمان افغان، میرویس حسین‌خیل، ننگیالی لونگ، حاجی پرویز عرب‌زاده، حیدرخان نعیم‌زوی، رسول خان کوچی، حمیده احمدزی، مریم سلیمان‌خیل و فرزانه کوچی نیز به نمایندگی از حوزه‌ی کوچی‌ها به مجلس نمایندگان راه‎ یافته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و حوزه‌ی کوچی‌ها را اعلام کرده که پیش از این انتقادها از سوی سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و نهادهای ناظر بر انتخابات بر این کمیسیون وارد شده است.

سرور دانش روز یک‌شنبه در نشست «کنگره‌ی ملی مساعدت‌های حقوقی» در کابل گفت که عمل‌کرد ضعیف کمیسیون‌های انتخاباتی در سایه‌ی اتهامات تقلب، تخطی و فساد اعتبار و حیثیت دولت و مردم افغانستان را زیر سوال برده است.

آقای دانش همچنان گفته بود که کمیسیون‌های انتخاباتی با درست انجام ندادن وظایف‌شان در حق مردم افغانستان جفا روا داشته‌اند.

تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نیز به تاریخ ۲۰ جدی از موجودیت فساد گسترده‌ی انتخاباتی در کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی کرده و گفته بود که فساد مالی و سیاسی باعث شده تا اعلان نتایج انتخابات پارلمانی به تاخیر بیافتد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از سه ماه تاخیر نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را درحالی اعلان کرد که ساعتی پیش از اعلان رسمی این نتایج، اطلاعات روز فهرست نامزدان برنده را اعلان کرده بود. در  فهرست اطلاعات روز عبدالصمد استانکزی در میان نامزدان مرد و بی‌بی حاجی پروین درانی در میان نامزدان زن در جمع نامزدان برنده قرار داشتند. اما در نتایج رسمی کمیسیون انتخابات با اندک تغییر در تعداد آرای نامزدان برنده، دو نامزد دیگر برنده اعلان شده‌اند. نجیب‌الله ناصر به‌عوض عبدالصمد استانکزی و جنرال نظیفه ذکی به‌عوض پروین درانی برنده شناخته شده‌اند. این تغییرات درحالی در نتایج رسمی آمده است که فهرست منتشر شده از سوی اطلاعات روز را منابع موثق کمیسیون انتخابات تایید کرده بودند.

بیشتر بخوانید: فهرست ابتدایی نامزدان برنده در انتخابات پارلمانی- کابل

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments