ARG

رییس‌جمهور: نیروهای امنیتی صلح گذرا را نمی‌پذیرند

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است نیروهای امنیتی افغانستان به‌سوی خودکفایی در حرکت هستند و این نیروها صلح گذرا را نخواهند پذیرفت.

آقای غنی شام روز شنبه (13 دلو) در مراسم تقدیر از منسوبین قول اردوی عملیات خاص در ارگ ریاست‌جمهوری همچنان گفته است که صلحی که نقش نیروهای امنیتی افغانستان در آن تضمین نباشد، پذیرفتنی نیست.

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری به نقل از رییس‌جمهور غنی آمده است: «صلحی خواهد آمد که در آن نقش نیروهای امنیتی و دفاعی ما واضح و آشکار بوده باشد.»

او تأکید کرده است که برای رسیدن به صلح با تدبیر پیش رفته و اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد.

آقای غنی همچنان گفته است: «آنانی که دیگران را به زور به مذاکرات می‌کشانند، در خصوص از هم‌پاشی شیران ما صحبت نمی‌کنند، اگر این‌قدر شهامت دارند، به جای انتحار و انفجار در میدان جنگ، زور آزمایی کنند.»

رییس‌جمهور کشور افزوده است که نیروهای امنیتی افغان نیروهای یک روزه، یک ساله و یک دهه و یک نسل نیست، بلکه نیروهایی اند که برای صدها نسل مبارزه می‌کنند.

آقای غنی در بخشی از سخنانش خطاب به نیروهای امنیتی گفته است «تا زمانی که صلح می‌آید، شما مسئولیت جنگ را دارید و هیچ‌گونه تأخیری در آن نمی‌آید».

از منسوبین قول اردوی عملیات خاص در حالی تقدیر شده است که به تاریخ هفتم دلو نیروهای کماندو 38 زندانی را از یک زندان طالبان در ولسوالی آب‌بند ولایت غزنی آزاد کردند.

در میان این زندانیان نیروهای ارتش، پولیس ملی و افراد ملکی شامل بودند که در زمان‌های مختلف از سوی طالبان در شاهرا نمبر یک کابل – قندهار اسیر شده بودند.