سه شنبه ۲۳ دلو ۱۳۹۷

گروه طالبان یک هیأت ۱۴ نفری را برای مذاکرات صلح تعیین کرد

در اعلامیه‌ی این گروه، جریان مذاکرات «خوب» توصیف شده و آمده است که برای اهمیت این موضوع، ملا برادر آخند، معاون سیاسی طالبان به دستور ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه یک هیأت ۱۴ نفری را تعیین کرده است.

اطلاعات روز: گروه طالبان امروز (سه‌شنبه، ۲۳ دلو) اعلام کرده است که این گروه برای مذاکرات صلح با هیأت گفت‌وگوکننده‌ی امریکایی روی صلح افغانستان، یک هیأت ۱۴ نفری تعیین کرده است.

در اعلامیه‌ی این گروه، جریان مذاکرات «خوب» توصیف شده و آمده است که برای اهمیت این موضوع، ملا برادر آخند، معاون سیاسی طالبان به دستور ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه یک هیأت ۱۴ نفری را تعیین کرده است.

گروه طالبان گفته است که ریاست این گروه را شیرمحمد عباس استانکزی، رییس پیشین دفتر سیاسی طالبان در قطر بر عهده دارد و مولوی ضیاءالرحمن، مولوی عبدالسلام حنفی، شیخ شهاب الدین دلاور، ملا عبداللطیف منصور، ملا عبدالمنان عمري، مولوی امیرخان متقی و ملا محمد فاضل مظلوم از اعضای این تیم مذاکره‌کننده اند.

هم‌چنان به نقل از اعلامیه‌ی این گروه، ملا خیرالله خیرخواه، مولوی مطیع‌الحق، ملا محمدانس حقانی، ملا نورالله نوری، مولوی محمدنبی عمری و ملا عبدالحق وثیق از دیگر اعضای این تیم گروه طالبان می‌باشند.

گفتنی است که ملا محمدانس حقانی در حال حاضر در زندان امنیت ملی به سر می‌برد و گروه طالبان خواستار آزادی او شده و گفته است «او باید آزاد شود و فعالیت‌اش را در تیم مذاکراتی آغاز کند».

ریاست‌جمهوری افغانستان اما در واکنش به این خواست طالبان گفته است که تا کنون هیچ تصمیمی برای آزادی انس حقانی گرفته نشده است.

هارون چخانسوری، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته است: «انس حقانی در زندان است و هیچ نوع تصمیم در رابطه به رهایی وی گرفته نشده است. حکومت افغانستان مکلف به تطبیق قانون است و کسانی که در مقابل مردم افغانستان مرتکب جرم شده‌اند، بر اساس قوانین نافذه در باره‌ی آن تصمیم گرفته می‌شود. مردم افغانستان در رابطه به اجرای عدالت مطمیین باشند.»

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان دور پنجم سفرهایش روی صلح افغانستان را روز یک‌شنبه (۲۱ دلو) آغاز کرد و قرار است تا نهم ماه حوت سال جاری خورشیدی ادامه یابد.

پیشتر وزارت خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای گفته بود که نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و هیأت همراهش در مورد روند صلح، با حکومت افغانستان نیز مشوره خواهد کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of