پنج شنبه ۲۵ دلو ۱۳۹۷

کمیسیون‌های انتخاباتی: عزل افراد در روند کاری ما تاثیر ندارد

اطلاعات روز: کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی کشور اعلام کرده است که عزل رییسان و کمیشنران‌شان این کمیسیون‌ها در روند کاری این کمیسیون‌ها تأثیری ندارد و […]

اطلاعات روز: کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی کشور اعلام کرده است که عزل رییسان و کمیشنران‌شان این کمیسیون‌ها در روند کاری این کمیسیون‌ها تأثیری ندارد و فعالیت آنان هم‌اکنون به صورت عادی ادامه دارد.

در یک اعلامیه‌ی مشترک که روز گذشته (چهارشنبه، ۲۴ دلو) از سوی این کمیسیون‌های انتخاباتی به نشر رسیده، آمده است: «عزل و نصب افراد در نهادها و سازمان‌ها یک امر عادی می‌باشد، آن‌چه مهم و اساسی است اینکه کمیسیون‌های انتخاباتی دارای سیستم اداری و مدیریتی خویش بوده و به افراد وابسته نمی‌باشد.»

بر اساس اعلامیه، «کمیسیون‌های انتخاباتی در مطابقت با احکام قانون، لوایح و طرزالعمل‌های مربوطه، به شکایت‌ها در مورد نتایج ولایات باقی‌مانده رسیدگی می‌کند» و هیچ سکتگی در کارشان ایجاد نمی‌شود.

در اعلامیه تأکید شده است که این کمیسیون‌ها مطابق تقویم انتخاباتی، برای برگزاری انتخابات‌های سال ۱۳۹۸ خورشیدی، آمادگی خود را اتخاذ می‌کند.

این کمیسیون‌ها گفته‌اند مواردی که به فیصله‌های اعضای کمیسیون‌ها ضرورت داشته باشند را به زودترین فرصت نهایی می‌کنند.

هم‌چنان در اعلامیه‌ی آنان آمده است که کمیسیون‌های انتخاباتی به مردم، احزاب سیاسی، جامعه‌ی مدنی افغانستان و سایر جوانب ذیدخل در انتخابات، اطمینان می‌دهد که به صورت هماهنگ این روند را به پیش می‌برند.

این اعلامیه در حالی از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی به نشر می‌رسد که ارگ ریاست‌جمهوری کشور دو روز پیش (سه‌شنبه، ۲۳ دلو) در فرمانی اعلام کرد که بر اساس قانون جدید انتخابات دوازده عضو کمیسیون‌های انتخاباتی به شمول رییسان آن‌ها، برکنار شده‌اند.

 بر اساس این فرمان، برای جلوگیری از سکتگی اجرای امور، احمدشاه زمانزی، رییس دالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، سرپرستی این کمیسیون و محمدعلی ستیغ، رییس دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی، سرپرستی کمیسیون شکایات انتخاباتی را به عهده دارند.

در همین‌حال، محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور از احزاب سیاسی ثبت‌شده در وزارت عدلیه و نهاد‌های جامعه‌ی مدنی مرتبط به انتخابات خواسته است تا اشخاص واجد شرایط مندرج ماده‌ی دوازدهم قانون انتخابات را با اسناد مربوط در خلال مدت هفت روز به منظور تعیین اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی و روسای دارالانشای این کمیسیون‌ها به ریاست‌جمهوری معرفی کنند.

هارون چخانسوری،‌ سخن‌گوی ریاست‌جمهوری نیز گفته بود که اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی بر اساس فرمان رییس‌جمهور نه، بلکه بر اساس قانون جدید انتخاباتی توشیح شده است، عزل شده محسوب می‌شوند.

در همین حال اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به برکناری‌شان واکنش نشان داده و گفته‌اند که صدور فرمان برکناری آن‌ها از سوی رییس‌جمهوری کشور تصمیم حقوقی و قانونی نه، بلکه تصمیم سیاسی است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of