جمعه ۲۴ حوت ۱۳۹۷

احضار محب از سوی وزارت خارجه امریکا؛ حمله به خلیل‌زاد حمله به وزارت خارجه امریکاست

پس از آن که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان را به کسب منفعت شخصی و ایجاد حکومت موقت در افغانستان متهم کرد، وزارت خارجه‌ی امریکا آقای محب را به مقر این وزارت احضار کرده است.

اطلاعات روز: پس از آن که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان را به کسب منفعت شخصی و ایجاد حکومت موقت در افغانستان متهم کرد، وزارت خارجه‌ی امریکا آقای محب را به مقر این وزارت احضار کرده است.

آقای محب که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به آمریکا رفته بود، روز پنج‌شنبه (۲۳ حوت) در صحبت با خبرنگاران در امریکا گفته است که زلمی خلیل‌زاد به خاطر هدف شخصی‌اش می‌خواهد در افغانستان حکومت موقت ایجاد کرده و خود در رأس آن قرار بگیرد.

دیوید هیل، معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا در دیدار با حمدالله محب، انتقاد آقای محب از رویکرد امریکا در قبال مصالحه با طالبان را رد کرده است.

آقای هیل همچنان گفته است که زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی وزارت خارجه‌ امریکا است و «حمله بر سفیر خلیل‌زاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا» است. او در عین حال هشدار داده است که این اظهارات روابط دو طرفه بین امریکا و افغانستان و همچنان روند صلح را با چالش مواجه می‌کند.

حمدالله محب در صحبت با خبرنگاران گفته است: «فکر می‌کنیم شاید در «مذاکرات» اهداف شخصی وجود داشته باشد زیرا در این روند کمبود معلومات و اطلاعات موجود است.»

آقای محب همچنان از شیوه‌ی مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر انتقاد کرده و گفته است که در این مذاکرات هیچ «شفافیتی» وجود ندارد.

او افزوده است که زلمی خلیل‌زاد در مورد مذاکرات امریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشوره نمی کند.

به گفته‌ی او: «ما تنها بخش‌های کوچک معلومات در مورد این مذاکرات را به‌دست می آوریم… آخرین افرادی‌که در مورد این مذاکرات آگاه می‌شوند، ما هستیم.»

آقای محب این اظهارات را در حالی مطرح کرده است که پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان که تاکنون طولانی‌ترین مذاکرات میان دو طرف بوده،‌ روز سه‌شنبه (۲۱ حوت) به پایان رسید.

پس از پایان این دور مذاکرات، زلمی خلیل‌زاد در چند توییت پی‌هم اعلام کرد که در این مذاکرات روی پیش‌نویس مبارزه با تروریسم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شده است.

آقای خلیل‌زاد همچنان گفته بود که تاکنون هیچ توافقی نهایی نیست اما همه‌ی طرف‌ها می‌خواهند که جنگ در افغانستان ختم شود.

او افزوده بود که وقتی پیش‌نویس دو مورد اول نهایی شود، طالبان و سایر افغان‌ها به‌شمول حکومت افغانستان مذاکرات بین‌الافغانی را در مورد توافق سیاسی و آتش‌بس فراگیر شروع خواهند کرد.

گفتنی است که پنجمین دور مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان به تاریخ ششم حوت سال جاری آغاز و با دو بار وقفه (سه روز) به تاریخ ۲۱ حوت به پایان رسید.

گروه طالبان نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که در این دور مذاکرات روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و «استعمال نشدن خاک افغانستان به ضرر کسی» بحث و گفت‌وگو شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of