شنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۷

رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح به ایران رفت

محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح و نماینده‌ی رییس‌جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح امروز (شنبه، ۲۵ حوت) برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی روی روند صلح افغانستان، به تهران رفته است.

اطلاعات روز: محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح و نماینده‌ی رییس‌جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح امروز (شنبه، ۲۵ حوت) برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی روی روند صلح افغانستان، به تهران رفته است.

احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح در یک پیام ویدیویی گفته است که آقای داوودزی در جریان سفر دو روزه‌اش به تهران، با وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و معاون شورای امنیت ملی ایران در مورد جلب حمایت‌های عملی و هماهنگ ایران در خصوص پروسه‌ی صلح افغانستان،‌ بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

آقای طاهری همچنان گفته است که جلب حمایت‌ها و همکاری‌های ایران در راستای آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آجندای دیدار و گفت‌وگوهای آقای داوودزی با مقام‌های ارشد ایران است.

او افزوده بود که صلح در افغانستان به نفع کشورهای منطقه است و این کشورها باید از روند صلح افغانستان حمایت کنند.

سفر رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح به ایران ادامه‌ی سفرهای منطقه‌ای او برای جلب اجماع کشورهای منطقه برای حمایت از روند صلح افغانستان است. او پیش از این به کشورهای پاکستان و چین سفر کرده و با مقام‌های ارشد دو کشور در مورد حمایت آن‌ها از روند صلح افغانستان صحبت کرده است.

از سویی هم محمدعمر داوودزی در حالی به ایران رفته است که پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان که تاکنون طولانی‌ترین مذاکرات میان دو طرف بوده،‌ روز سه‌شنبه (۲۱ حوت) به پایان رسید.

پس از پایان این دور مذاکرات، زلمی خلیل‌زاد در چند توییت پی‌هم اعلام کرد که در این مذاکرات روی پیش‌نویس مبارزه با تروریسم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شده است.

آقای خلیل‌زاد همچنان گفته بود که تاکنون هیچ توافقی نهایی نیست اما همه‌ی طرف‌ها می‌خواهند که جنگ در افغانستان ختم شود.

گروه طالبان نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که در این دور مذاکرات روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و «استعمال نشدن خاک افغانستان به ضرر کسی» بحث و گفت‌وگو شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of