نامزدان برنده‌ی انتخابات پارلمانی خواهان افتتاح فوری پارلمان شدند

اطلاعات روز: شماری از نامزدان برنده در نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کشور امروز (سه‌شنبه، ۲۷ حمل) در کابل با تأکید بر اعلام نتایج پارلمانی ولایات باقی‌مانده از دولت خواستند که پارلمان جدید را در سریع‌ترین زمان ممکن افتتاح کند.

در قطع‌نامه‌ای که از سوی این نامزدان به نشر رسیده، آمده است که پارلمان به عنوان «مظهر اراده‌ی مردم و یکی از قوای سه‌گانه‌ی دولت افغانستان» می‌باشد که باید به‌منظور احترام به اراده‌ی شهروندان کشور به کارش آغاز کند.

این نامزدان با اشاره به روند صلح، برگزاری لویه‌جرگه‌ مشورتی صلح و انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرده‌اند که وجود پارلمان، به عنوان نماینده‌ی مردم ضروری می‌باشد.

آنان گفته‌اند که گرفتن تصمیم در مورد جنگ و صلح یکی از وظایف و صلاحیت‌های مشترک رییس‌جمهور و پارلمان است و در نبود پارلمان، هرگونه تصمیم گیری پیرامون پروسه‌های کلان در سطح ملی مانند جنگ و صلح،‌ هیچ گونه مشروعیت ندارد.

در قطع‌نامه همچنان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته شده است که نتایج انتخابات پارلمانی ولایت کابل، حوزه‌ی کوچی‌ها و سایر ولایات باقی‌مانده را اعلام کنند.

این نامزدان برنده از نهادهای ناظر انتخابات نیز خواسته‌اند که برای هرچه زودتر اعلام‌شدن نتایج انتخابات پارلمانی این حوزه‌های انتخاباتی با کمیسیون‌های انتخاباتی همکاری کنند.

گفتنی است که کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون توانسته است نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 27 ولایت کشور و حوزه‌ی انتخاباتی سِک‌ها را اعلام کند. نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شش ولایت دیگر به شمول کابل و حوزه‌ی کوچی‌ها تا هنوز اعلام نشده است.

انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته‌ی خورشیدی در ۳۲ ولایت و به تاریخ ۵ عقرب در ولایت قندهار برگزار شد. در ولایت غزنی این انتخابات بنا بر دلایل سیاسی برگزار نشد.