برای اشتراک‌کنندگان این جرگه تمام سهولت‌ها از کودکستان تا شفاخانه و هوتل در نظر گرفته شده است. در این جرگه حدود ۳۰۰۰ نفر اشتراک کرده‌اند که از آن میان حدود ۶۹۸ نفر آن زنان هستند: «بیش از ۵۳۰ نفر آنان زنانی هستندکه از ولایت‌ها آمده‌اند.»

قرار است فردا لویه جرگه‌ی مشورتی صلح افتتاح شود. در این جرگه حدود سه هزار نفر از تمام ولسوالی‌های افغانستان اشتراک کرده‌اند. هدف این جرگه تعریف و چگونگی صلح و همچنین تعیین حدود برای مذاکرات صلح با طالبان عنوان شده است. این جرگه چهار روز (از دوشنبه، ۹ ثور تا پنج‌شنبه، ۱۲ ثور) ادامه خواهد داشت و در این مدت ۵۰ کمیته روی موضوعات مرتبط به صلح بحث خواهند کرد و در پایان نتیجه آن اعلام خواهد شد. این جرگه فردا در حالی برگزار می‌شود که اکثر چهر‌ه‌های سیاسی، احزاب و نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری آن را تحریم کرده‌اند.

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور با نشر اعلامیه‌ای خواهان تأخیر برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی صلح شده است. او گفته که جرگه‌ی صلح باید به فراهم‌آوری فضای اعتماد و زمینه‌سازی برای صلح در کشور کمک کند، نه برعکس آن. به گفته‌ی آقای کرزی برگزاری این جرگه در حالی که طالبان با آن مخالفند، به ایجاد فضای اعتماد برای ادامه مذاکرات و گفت‌وگوهای صلح کمک نخواهد کرد.

شبیه آقای کرزی تا کنون نزدیک به ۵۰ شخصیت سیاسی، ۱۲ دسته‌ی انتخاباتی و ۱۴ حزب سیاسی این جرگه را تحریم کرده‌اند.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حزب وحدت شاخه‌ی کریم خلیلی، حزب وحدت شاخه‌ی محمد محقق، حزب افغان ملت، حزب جنبش ملی، حزب اسلامی شاخه‌ی حکمتیار، حزب محاذ ملی، حزب نجات ملی، روند دفاع از ارزش‌های جهاد و مقاومت، حزب پیوند ملی، حزب همبستگی ملی، حزب ترقی مردم افغانستان و حزب مشاکرت ملی، از احزابی‌اند که جرگه‌ی مشورتی صلح را تحریم کرده‌اند.

در همین حال طالبان نیز امروز (۸ ثور) با نشر اعلامیه‌ای برگزاری لوی‌جرگه را تلاش برای مشروعیت‌بخشی به حکومت فعلی عنوان کرده است. در اعلامیه طالبان آمده است که افرادی که در این جرگه اشتراک می‌کنند، «دشمنان واقعی صلح‌ اند». طالبان ادعا کرده که حکومت سعی می‌کند با کشیدن خطوط سرخ و سبز روند فعلی مذاکرات بین طالبان و امریکا را سبوتاژ کند.

اکثر جریان‌ها و احزابی که این جرگه را تحریم کرده‌اند مدعی‌اند که ریاست‌جمهوری سعی می‌کند با برگزاری این جرگه برنامه‌ی شخصی خود را به پیش ببرد. اکثر به این باورند که ریاست‌جمهوری با برگزاری این جرگه در پی مشروعیت‌بخشی به خود پس از اول جوزا است و همین‌طور تلاش می‌کند که با برگزاری جرگه کمپین کند.  تعارض جرگه با روند جاری صلح را که در قطر با طالبان جریان دارد، از دیگر دلایل تحریم عنوان کرده‌اند.

برگزار‌کنندگان جرگه‌ی مشورتی صلح اما این ادعاها را رد کرده و تأکید می‌کنند که در مدت چهار روز روی هیچ برنامه‌ی دیگری جز صلح، صحبت و بحث نخواهد شد.

عبدالشعیب رحیم، عضو دبیرخانه‌ی برگزاری لویه‌‌جرگه در کنفرانس خبری که امروز در مرکز رسانه‌های حکومت برگزار شده بود گفت که هیچ یک از اعضای انتخابی، جرگه را تحریم نکرده‌اند و همه با شور اشتیاق در جرگه‌ی مشورتی صلح شرکت کرده‌اند. به اعتقاد او در بحث صلح افکار قشرهای مختلف جامعه پراکنده است و برای رسیدن به یک اجماع در مورد صلح، هیچ راه دیگری جز برگزاری لویه‌‌جرگه‌ی مشورتی وجود ندارد: «این جرگه فرصتی است برای مردم افغانستان که پس از سال‌ها همدیگر را ببینند و روی موضوع سرنوشت‌ساز که صلح است، باهم گفت‌وگو کنند. در حالی که احزاب و چهره‌های سیاسی می‌توانند هر موقع که بخواهند همدیگر را ببیند.»

داکتر نجیب امین، معاون اجرایی و اداری این جرگه نیز گفت که تمامی تدابیر برای برگزاری لویه‌جرگه گرفته شده است. او با اشاره به مشکلاتی که برگزاری لویه‌جرگه برای شهروندان کابل به خصوص برای آنانی که در نزدیکی محل برگزاری لویه‌جرگه زندگی می‌کنند ایجاد کرده است گفت که این محدودیت گذارا و کوتاه مدت است، مردم باید صبور باشند و با نیروهای امنیتی کمک کنند: «صلح یک آرمان‌های کلان است. از مردم خواهش می‌کنیم که برای چند وقتی که مهمان‌دار استیم حوصله‌مندی نشان دهند و همراه با نیروهای امنیتی در برگزاری لویه‌‌جرگه کمک کنند.»

او اضافه کرده که برای اشتراک‌کنندگان این جرگه تمام سهولت‌ها از کودکستان تا شفاخانه و هوتل در نظر گرفته شده است. به گفته‌ی او در این جرگه حدود ۳۰۰۰ نفر اشتراک کرده‌اند که از آن میان حدود ۶۹۸ نفر آن زنان هستند: «بیش از ۵۳۰ نفر آنان زنانی استندکه از ولایت‌ها آمده‌اند.»

ناهید سرابی دیگر عضو دبیرخانه لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، برگزاری این جرگه را فرصتی خواند که در آن تمام اقشار جامعه از روستا تا شهر گرد هم می‌آیند و در مورد صلح و آینده‌ی‌شان به حکومت و دولت مشوره می‌دهند. به گفته‌ی او برای اشتراک در جرگه اشتیاق زیاد بود و از همین‌رو از تمام ولسوالی‌های کشور کم از کم یک عضو حضور دارد. بانو سرابی گفت که تمام اعضای لویه‌جرگه طی یک انتخابات که از سوی شوراهای ولایتی برگزار شده، انتخاب شده‌اند.

اعضای دبیرخانه‌ی لویه‌ جرگه مشورتی صلح  این جرگه را هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، در تاریخ معاصر کشور از نمونه‌ترین و بزرگ‌ترین جرگه‌ها عنوان کردند.

حدود سه ماه قبل زمانی که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر گرم مذاکره بود، حکومت افغانستان تصمیم گرفت که برای مشوره با مردم افغانستان در مورد صلح این جرگه را برگزار کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of