سه شنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۸

رییس جمهور غنی فرمان رهایی حدود ۹۰۰ زندانی طالب را صادر کرد

رییس جمهور اشرف غنی دستور داده است تا ۸۸۷ زندانی که اکثراً طالب اند، از زندان‌های افغانستان رها شوند. او گفته که این کار را به‌خاطر حسن نیت دولت افغانستان انجام داده است.

اطلاعات روز: رییس جمهور اشرف غنی طی یک فرمان و یک حکم جداگانه به نشانه‌ی حسن نیت دولت افغانستان دستور داده است تا در حدود ۹۰۰ زندانی که اکثراً اعضای گروه طالبان اند، از زندان‌های افغانستان رها شوند.

آقای غنی شام روز گذشته (۱۳ جوزا) به زندان پلچرخی رفت و فرمان عفو مجازات شماری از محکومان به زندان را صادر کرد. او همچنان کمیسیونی را تعیین کرده است تا وضعیت صحی و سن زندانیان را بررسی کند تا تشخیص داده شود که چه کسانی می‌توانند شامل فرمان عفو شوند.

براساس فرمان و حکم ریاست جمهوری، زندانیانی از بند رها می‌شوند که به دچار مریضی صعب‌الاعلاج و یا «کبر سن» باشند.

رییس جمهور غنی همچنان گفته است که در لویه جرگه مشورتی صلح که در ماه ثور برگزار شد، وعده‌ی رهایی ۱۷۵ زندانی را داده بود اما بنابر تقاضای اعضای جرگه شمار بیشتری از زندانیان از زندان‌های افغانستان رها خواهند شد.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده است: «به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، به تعداد ۸۸۷ تن از محبوسین از زندان‌های مختلف کشور رها می‌شوند که از این جمع ۷۴۹ تن به اساس فرمان و ۱۳۸ تن از طریق لوی سارنوالی رها خواهند شد.»

در همین حال شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که شمار زیادی از زندانیانی که رها می‌شوند، از اعضای گروه طالبان اند.

او به اطلاعات روز گفت: «بیش از ۱۲۰ زندانی که دوسیه‌های شان از طریق لوی سارنوالی طی مراحل شده که باید آزاد شوند. باقی شامل حکم و فرمان می‌شوند که مریض اند، کهن‌سال اند یا دوره‌ی زندان آنان کم مانده است ولی اکثر آنان طالب اند.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of