چهارشنبه ۱۱ ثور ۱۳۹۸

معاون رییس‌جمهوری: آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها خط سرخ دولت و مردم افغانستان است

آقای دانش تأسیس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها برای تعقیب پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران، ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران، تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات و تأسیس کمیسیون مستقل حق دسترسی به اطلاعات را از مواردی خواند که حکومت در راستای آزادی بیان و آزادی رسانه انجام داده است.

سرور دانش‌، معاون دوم رییس‌جمهوری می‌گوید که در مذاکرات صلح با طالبان آزادی مطبوعات و آزادی بیان خط سرخ دولت و مردم افغانستان است و هیچ مصلحتی نباید سبب بی‌توجهی در این زمینه شود.

آقای دانش که شام امروز (چهارشنبه، ۱۱ ثور) در سفارت بریتانیا در محفل گرامی‌داشت از روز جهانی مطبوعات و سالیاد کشته شدن ۱۰ خبرنگاری که پارسال در حمله داعش در منطقه شش درک کابل کشته شدند، گفت که آزادی بیان محصول مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی مردم افغانستان است و از همین رو این ارزش نباید حتا در سرنوشت‌سازترین موضوع که صلح با طالبان است، قربانی شود.

در همین حال جایز لیور، سرپرست سفارت بریتانیا در افغانستان گفت که کشته شدن هدفمند خبرنگاران و خشونت علیه آنان برای دولت بریتانیا قابل قبول نیست و باید از خبرنگاران حفاظت شود و در برابر قتل آنان پاسخگویی وجود داشته باشد.

آقای ویلر افزود که برای دولت بریتانیا آزادی رسانه‌ها و مصونیت خبرنگاران «بسیار مهم» است، از همین‌رو وزارت خارجه بریتانیا در سال ۲۰۱۹ کارزاری زیر عنوان «آزادی رسانه‌ها» را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است: «برای همین ما در مورد آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها خیلی زیاد در افغانستان صحبت می‌کنیم. به تاریخ ۱۱ ماه جولای امسال دولت بریتانیا و کانادا کنفرانسی را در باره آزادی رسانه‌ها در سطح مقام‌های عالی رتبه دولتی برگزار می‌کند.» سرپرست وزارت خارجه بریتانیا امروز از سرور دانش، معاون رییس‌جمهوری افغانستان رسما دعوت کرد که در این کنفرانس اشتراک کند.

معاون رییس‌جمهوری گفت که حکومت افغانستان به‌لحاظ سیاست‌ها و اجرائات همواره طرفدار رشد رسانه‌ها و آزادی بیان بوده است. به گفته آقای دانش حکومت سعی کرده است که برای حمایت از آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان قانون‌ها و مقرره‌های مناسب تصویب کند و آن را به اجرا بگذارد.

آقای دانش تأسیس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها برای تعقیب پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران، ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران، تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات و تأسیس کمیسیون مستقل حق دسترسی به اطلاعات را از مواردی خواند که حکومت در راستای آزادی بیان و آزادی رسانه انجام داده است.

سفیر بریتانیا با اشاره به برخورد اخیر محافظان ویژه‌ی رییس‌جمهوری با عبدالله خنجانی، مدیر مسوول تلویزیون یک، آن را ناامیدکننده خواند، اما از معذرت‌خواهی فوری ریاست‌جمهوری از آقای خنجانی ابراز خوشنودی کرد. سفیر بریتانیا گفت که خشونت علیه خبرنگاران چالش جدی در برابر آزادی بیان است و جامعه‌ی جهانی، دولت افغانستان و موسسات حامی خبرنگاران برای محو خشونت اقدام کنند.

جایز لیور، سرپرست سفارت بریتانیا در افغانستان

معاون رییس جمهوری گفت که حکومت برای حمایت از آزادی بیان قاطع و استوار است: «حکومت در طول این سال ها نه مطبوعات را تحت سانسور گرفته و نه کسی را بخاطر اظهار نظر تحت تعقیب قرار داده است. طی این سال ها تمام رسانه‌های ما حکومت و مقام‌های دولتی را مورد نقدر قرار داده اند و هیچ کسی متعرض آنان نمی شود.»

این در حالی است که سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) حدود دو هفته پیش (پنج‌شنبه، ۲۹ حمل) با نشر گزارشی اعلام کرده بود که افغانستان در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها با سقوط سه‌درجه‌ای از جایگاه ۱۱۸ به ۱۲۱ سقوط کرده است.

سوم ماه می از سوی سازمان ملل محتد به نام روز جهانی آزادی مطبوعات نامگذاری شده که همه ساله از این روز در سراسر جهان تجلیل می‌شود.

افغانستان هنوز برای خبرنگاران یکی از مرگ‌بارترین کشورهای جهان است. در سال ۲۰۱۸ خبرنگاران افغانستان یکی از خطرناک‌ترین سال‌ها را تجربه کردند . بر بنیاد آمار سال گذشته بیش از ۱۵ کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند. حمله نهم ثور سال گذشته بر تجمع خبرنگاران در منطقه شش‌درک که داعش مسوولیت آن را به عهده گرفت از مرگ‌بارترین حمله‌ها بر خبرنگاران بود. در آن حمله ۹ خبرنگار و تصویربردار کشته و چهار خبرنگار دیگر زخمی شدند. نخستین خبرنگاری که در سال ۲۰۱۹ کشته شد، نیز یک خبرنگار افغان در ولایت هلمند بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of