چهارشنبه ۲۲ جوزا ۱۳۹۸

غنی: اراده‌ی ترک افغانستان بدون یک نقشه‌ی راه واضح، وجود ندارد

رییس‌جمهور اشرف غنی در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که جامعه‌ی جهانی به این اجماع رسیده است که اراده‌ی ترک افغانستان بدون موجودیت یک نقشه‌ی راه واضح، وجود ندارد.

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که جامعه‌ی جهانی به این اجماع رسیده است که اراده‌ی ترک افغانستان بدون موجودیت یک نقشه‌ی راه واضح، وجود ندارد.

در این دیدار که امروز (چهارشنبه، ۲۲ جوزا) در ارگ ریاست‌جمهوری صورت گرفته، دو طرف در حضور شماری از سیاسیون و نمایندگان احزاب سیاسی، عالمان دین، اعضای جامعه مدنی، جوانان، زنان، نمایندگان سکتور خصوصی، نمایندگان مردم در شورای ملی و… در مورد موضوعات مرتبط به صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای غنی همچنان گفته است: «جامعه جهانی به این اجماع رسیده است که در مورد افغانستان، کوتاه مدت نه، بلکه وسط مدت و دراز مدت فکر نماید.»

به گفته‌ی او، میان حکومت افغانستان و ایالات متحده‌ی امریکا در خصوص روند صلح هماهنگی موجود بوده و «نوع اطلاع‌دهی متقابل به‌صورت اساسی و دوام‌دار وجود دارد.»

رییس‌جمهور غنی تصریح کرده است که در سطح بین‌المللی نیز فضای «نهایت مثبت» برای یک افغانستان دارای صلح دایمی، ثبات و امنیت به وجود آمده است.

آقای غنی افزوده است که بحث‌های سازنده در رابطه به صلح میان حکومت افغانستان، ایالات متحده‌ی امریکا و اتحادیه اروچا جریان دارد و آلمان نیز در این بخش نقش مهم تسهیل‌کننده خواهد داشت.

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری به نقل از او آمده است: «حکومت افغانستان برنامه‌های عملی را به هدف ایجاد اجماع منطقوی روی دست دارد که با تطبیق آن اجماع منطقوی مستحکم می‌گردد.»

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد در این دیدار گفته است که اجماع بین‌المللی در رابطه به صلح افغانستان به‌وجود آمده و نیاز است تا در سطح منطقه نیز اجماع به‌وجود آید. آقای خلیل‌زاد در عین حال تأکید کرده است که روند صلح افغانستان به هماهنگی و هم‌سویی ضرورت دارد.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است: «با کشورهای منطقه بحث‌ها صورت گرفته و برای آنان اطمینان داده شده است که نقش کشورهای آنان در پروسه‌ی صلح افغانستان در نظر گرفته می‌شود.»

این درحالی است که اخیرا وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که آقای خلیل‌زاد در حال حاضر درباره‌ی خروج نیروهای امریکایی، گرفتن تضمین‌های ضد هراس‌افگنی طالبان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها کار می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of