«قطعه‌ی نظامی شهرداری کابل» شهرداری را در راستای جلوگیری از غصب زمین، پس‌گیری زمین‌های غصب‌شده‌ی دولتی، جلوگیری از ساخت‌وساز ساختمان‌های خودسر و در کل تطبیق قوانین، مقررات و برنامه‌های شهرداری کمک می‌کند.

وزارت داخله‌ی افغانستان یک واحد نظامی را در اختیار شهرداری کابل قرار داده تا این نهاد بتواند پس از این بدون کمک پولیس و سایر نهادهای امنیتی برنامه‌های خود را اجرا کند.

«قطعه‌ی نظامی شهرداری کابل» شهرداری را در راستای جلوگیری از غصب زمین، پس‌گیری زمین‌های غصب‌شده‌ی دولتی، جلوگیری از ساخت‌وساز ساختمان‌های خودسر و در کل تطبیق قوانین، مقررات و برنامه‌های شهرداری کمک می‌کند.

تفاهم‌نامه‌ی این قطعه‌ی نظامی امروز (یک‌شنبه، 2 سرطان) میان وزارت داخله و شهرداری کابل امضا شد. بر بنیاد این تفاهم‌نامه وزارت داخله 409 سرباز و افسر را در قالب یک واحد نظامی مستقل، در اختیار شهرداری کابل قرار می‌دهد تا شهرداری در زمانی که لازم شد از آن استفاده کند.

مسعود انداربی، وزیر داخله‌ی کشور می‌گوید که با تشکیل این قطعه، شهرداری دیگر از فرماندهی پولیس کابل و حوزه‌های پولیس بی‌نیاز می‌شود: «به عوض این‌که عکس‌العمل‌های خود را در سطح حوزه‌ها انجام دهیم، قطعه‌ای را در اختیار شهرداری قرار می‌دهیم تا شهرداری بتواند به‌طور مستقیم و مستقل وارد عمل شود.»

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله

به گفته‌ی آقای اندرابی تمام امکانات نظامی این قطعه از سوی وزارت داخله تأمین می‌شود، اما مسئولیت فرماندهی آن به شهرداری سپرده شده است.

آقای انداربی می‌افزاید که پس از شروع برنامه‌های تطبیقی این تفاهم‌نامه، هیچ یک از منصوبین پولیس به‌شمول بخش‌های جنایی و کشفی حق ندارد در بخش ساخت‌وساز و در کل مسئولیت‌های که به قطعه‌ی نظامی شهرداری سپرده شده است، دخالت کند.

آقای اندرابی تأکید می‌کند در صورتی که شهرداری برای تطبیق برنامه‌های خود با مقاومت زورمندان روبه‌رو شود و نیاز به نیروی بیش‌تر باشد، فرماندهی پولیس کابل به کمک قطعه‌ی نظامی شهرداری خواهد شتافت.

وزیر داخله‌ ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این قطعه‌ی نظامی، همکاری میان شهرداری و پولیس بیش‌تر و برای جلوگیری از غصب زمین، پس‌‌گیری زمین‌های دولتی، جلوگیری از ساخت‌وساز غیرقانونی و در کل اعمالی که مغایر قوانین و مقررات شهرداری است، از مجرای واحد مبارزه شود: «همچنین ایجاد این قطعه زمینه را برای مداخله‌ی پولیس در امر ساخت‌وساز ساختمان‌های خودسر منتفی می‌کند.»

شهرداری کابل می‌گوید که تطبیق برنامه‌های این اداره همواره با چالش روبه‌رو بوده است.

در همین حال شهرداری کابل می‌گوید که تطبیق برنامه‌های این اداره همواره با چالش روبه‌رو بوده است. احمد ذکی سرفراز، شهردار کابل می‌گوید که خودسری‌ها به اوجش رسیده و نتیجه این شده است که برنامه‌های شهرداری آن‌طور که باید، تطبیق نشود و سیمای شهر به شکل اکنون درآید. به گفته‌ی او برای مبارزه با این خودسری‌ها شهرداری کابل در همکاری با وزارت داخله برآن شد که این قطعه‌ی نظامی را بسازد.

پیش از این وقتی شهرداری می‌رفت که جلو تخلف را بگیرد، ابتدا به حوزه و یا فرماندهی پولیس مراجعه می‌کرد تا کار ساخت‌وساز را متوقف کند. اما پس از این با فعال‌شدن قطعه‌ی نظامی، شهرداری بی‌آن‌که به فرماندهی پولیس کابل خبر دهد برای مبارزه با تخلفات ساختمانی مستقلانه عمل خواهد کرد.

در عین حال آقای سرفراز از تشکیل کمیسیونی متشکل از نمایندگان نهادهای عدلی و قضایی و دیگر نهادهای دخیل خبر داد که با تخلفات شهری مبارزه می‌کند. به گفته‌ی شهردار کابل در شش ماه گذشته 1250 تخلف ساختمانی در شهرداری کابل به ثبت رسیده است.

آن‌طور که مقام‌های شهرداری و وزارت داخله گفتند، یکی از اهداف عمده‌ی تشکیل واحد نظامی شهرداری، مبارزه با غصب زمین و پس‌گیری زمین‌های دولتی از غاصبان است.

این در حالی است که چندی پیش مقام‌های ولایت کابل اعلام کردند که هم اکنون 85 هزار جریب زمین دولتی در اختیار غاصبان قرار دارد. دیده شود که شهرداری و مقام‌های ولایت کابل با استفاده از این قطعه‌ی نظامی موفق به پس‌گیری و مبارزه با غصب زمین می‌شوند یا خیر. زمان پاسخ خواهد داد.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments