میرویس آریا، از فعالان این کارزار در صحبت با اطلاعات روز می‌گوید که در جریان شش ماه اعتراض و پی‌گیری این موضوع، متوجه شده‌اند که مشکلات در ارایه‌ی خدمات مخابراتی چقدر ریشه‌دار و عمیق است و حل آن ممکن ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد. او این کاستی‌ها و مشکلات را به هیولای هفت‌سر تشبیه می‌کند و می‌گوید که با گذشت زمان یک سر این هیولا برای آنان آشکار می‌شود که نشان‌گر عمق مشکلات است.

بیش‌تر از شش ماه می‌شود کارزار «اترا کجاست؟» به قیمت بلند اما کیفیت پایین خدمات مخابراتی، اضافه‌ستانی شرکت‌های مخابراتی و نظارت ضعیف اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) اعتراض دارد. فعالان این کارزار می‌گویند که در مدت شش ماه، آنان اداره‌ی اترای واقعی را که می‌بایست از حقوق شهروندان پاسداری کند، نیافته‌اند. آنان تأکید می‌کنند تا دست‌بابی به بهبود خدمات مخابراتی اعتراض آنان ادامه خواهد یافت.

در هفته‌ها و ماه‌های نخست این کارزار، بیش‌تر اضافه‌ستانی شرکت‌های مخابراتی از کریدیت‌کارت‌های موبایل شهروندان، خدمات پایین اما قیمت بلند خدمات مخابراتی، کم‌کاری‌های اداره‌ی اترا فاش می‌ِشد و شهروندان تجربه‌های شخصی‌شان را در شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری می‌کردند. اکنون کارگزاران این کمپین شیوه‌های اعتراض و پی‌گیری‌شان را تغییر داده و بیش‌تر با نهادهای مبارزه با فساد در لابی‌گری قرار دارند تا از طریق آن‌ها شرکت‌های مخابراتی را وادار به ارایه‌ی خدمات بهتر و با کیفیت‌تر و اداره‌ی اترا را وادار به نظارت بیش‌تر و دقیق‌تر از کارکرد شرکت‌های مخابراتی کند.

میرویس آریا، از فعالان این کارزار در صحبت با اطلاعات روز می‌گوید که در جریان شش ماه اعتراض و پی‌گیری این موضوع، متوجه شده‌اند که مشکلات در ارایه‌ی خدمات مخابراتی چقدر ریشه‌دار و عمیق است و حل آن ممکن ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد. او این کاستی‌ها و مشکلات را به هیولای هفت‌سر تشبیه می‌کند و می‌گوید که با گذشت زمان یک سر این هیولا برای آنان آشکار می‌شود که نشان‌گر عمق مشکلات است.

آریا از کم‌کاری اداره‌ی اترا برای نظارت جدی‌تر از ارایه‌ی خدمات و لاپوشانی کاستی‌های شرکت‌های مخابراتی شکایت دارد و می‌گوید که این کارزار تا هنوز اترای واقعی را نیافته است: «حالا اترا واقعا نیست. اترا صرف در تشکیلات حکومت وجود دارد. در روی کاغذ وجود دارد. ما دنبال موجودیت حقیقی اترا هستیم که باید از مردم نمایندگی و از حقوق مشترکین شرکت‌های مخابراتی حفاظت کند. ما تاهنوز دنبال این سوال هسیتم و آن اترا را پیدا نکرده‌ایم. دنبال این اترا می‌گردیم.»

این کارزار می‌گوید که شرکت‌های مخابراتی به شیوه‌های گوناگون از کریدیت شهروندان دزدی می‌کند

فعالان این کارزار در ماه‌های گذشته جلساتی با مسئولان اداره‌ی اترا، وزارت مخابرات و مسئولان شرکت‌های مخابراتی داشته‌اند و در یک مورد اداره‌ی اترا فیصله‌ی ۲۰ ماده‌ای را نیز صادر و شرکت‌ها را مکلف به رعایت آن موارد کرد. اما فعالان کارزار می‌گوید که جز موارد محدود از آن ماده‌ها، اکثر ماده‌ها عملی نشده و مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی شکایت دارند که پس از گذشت ماه‌ها از این کارزار، کیفیت خدمات مخابراتی بدتر شده و اضافه‌ستانی شرکت‌های مخابراتی به شیوه‌های متفاوت‌تر صورت می‌گیرد. هرچند مسئولان اداره‌ی اترا در صحبت با اطلاعات روز می‌گوید که بسیاری از مواد آن فیصله عملی شده و نظارت این اداره از کارکرد شرکت‌ها به‌صورت متداوم و جدی جریان دارد، اما میرویس آریا می‌گوید آنچه‌ که انتظار می‌رفت اداره‌ی اترا با کارزار همکاری نکرد و حاضر  به همکاری نیست. به گفته‌ی او، این اداره بیش‌تر وقت‌کشی می‌کند و اعضای بورد اداره بیش‌تر اوقات روی کاستی‌ها و کم‌کاری‌های شرکت‌های مخابراتی سرپوش می‌گذارند و نادیده می‌گیرند.

در دو ماه اخیر شهزادگل آریوبی از سمت وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برکنار و نجیب‌الله عزیزی، رییس اداره‌ی اترا از سمت خود استعفا کرد. میرویس آریا می‌گوید که رهبری جدید وزرات مخابرات با کارزار «اترا کجاست؟» همکاری نزدیک‌تر دارد و این وزارت روی طرح‌هایی برای کاهش نرخ انترنت و بلندبردن کیفیت خدمات مخابراتی از طریق شرکت‌های دولتی کار می‌کند.

میرویس آریا می‌گوید که کارزار «اترا کجاست؟» تا بهبود خدمات مخابراتی ادامه می‌یابد

این کارگزار تأکید می‌کند که کارزار با شیوه‌های جدید و موثر به فعالیت و اعتراض ادامه می‌دهد تا به هدف اصلی برسد: «مهم نیست که چند ماه یا چند سال طول می‌کشد. ما زمان مشخص نیز برای رسیدن به این هدف تعیین نکرده‌ایم.»

مسئولان اداره‌ی اترا و وزارت مخابرات چه می‌گویند؟

سخن‌گوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به اطلاعات روز می‌گوید که این وزارت به‌خاطر بهبود خدمات مخابراتی با اداره‌ی اترا و شرکت‌‌های مخابراتی همکاری می‌کند: «این وزارت مصمم است منحیث اداره‌ی پالسی‌ساز، در بخش ساخت پالیسی‌های مختلف همراه با اداره‌ی اترا و شرکت‌های مخابراتی کار کند تا باعث بهبود کیفیت خدمات و کاهش قیمت‌ها گردد.»

طاهر زلاند می‌افزاید که در شش ماه گذشته در بخش بهترشدن خدمات مخابراتی دست‌آوردهای خوب و ملموسی به‌دست آمده و نرخ خدمات نیز کاهش یافته، اما مشکل کیفیت تا هنوز پابرجاست که می‌باید اداره‌ی اترا نظارت جدی داشته باشد که اگر قیمت‌ها کاهش می‌باید کیفیت پایین نیاید.

مسئولان اداره‌ی اترا در صحبت با اطلاعات روز می‌گویند که اکثر ماده‌های آن فیصله ۲۰ ماده‌ای این اداره تطبیق شده و نظارت این اداره از شرکت‌های مخابراتی به‌صورت جدی و دوام‌دار ادامه دارد.

این مسئولان اداعاهای مبنی به کم‌کاری اداره‌ی اترا و تبانی با شرکت‌های مخابراتی را نمی‌پذیرند و می‌گویند که این اداره بارها شرکت‌های مخابراتی را به‌خاطر کم‌کاری و تخلف، جریمه نقدی کرده است.

به گفته‌ی مسئولان اترا، در سه ماه گذشته هشت‌هزار و ۷۲۲ شکایت شهروندان از چگونگی ارایه خدمات شرکت‌های مخابراتی در بخش سمع شکایات این اداره ثبت شده که از آن میان ۵۶۸ مورد آن قابل بررسی و رسیدگی بوده که به تمامی آن رسیدگی شده است.

فعالان کارزار «اترا کجاست؟» هرچند به اهداف کلان این کارزار دست نیافته‌اند، اما معتقد‌اند که این کارزار بی‌تأثیر نبوده است. به گفته‌ی آنان، آگاه‌شدن شهروندان از دزدی‌ها و تخلفات شرکت‌های مخابراتی، وادارشدن مسئولان بلندپایه‌ی دولتی و شرکت‌های مخابراتی به پاسخ‌گویی، حاضرشدن مسئولان شرکت‌های مخابراتی در جلسات با فعلان این کارزار، فیصله ۲۰ ماده‌ای اداره‌ی اترا، رایگان‌شدن تماس به بخش شکایات اداره‌ی اترا، افزایش تعداد تماس رایگان به بخش خدمات مشتریان شرکت‌های مخابراتی در یک هفته، فعال‌نشدن بسته‌ها بدون اجازه‌ی مشترک و موارد دیگر از دست‌آورهای این کازار است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of