پنج شنبه ۲۰ سرطان ۱۳۹۸

اداره‌ی ملی احصائیه: نفوس افغانستان تا سال ۲۰۵۰ دو برابر می‌شود

به گفته‌ی آقای رسولی، هم‌اکنون نفوس افغانستان به ۳۲.۲ میلیون نفر می‌رسد که از این میان حدود ۱۵.۸ میلیون آن مرد و ۱۶.۴ میلون آن زن می‌باشند.

اطلاعات روز: اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات کشور می‌گوید که نفوس مجموعی افغانستان در سال جاری (۲۰۱۹ میلادی) به رقمی بالغ بر ۳۲.۲ میلیون نفر می‌رسد و این رقم تا سال ۲۰۵۰ به دو برابر (۶۴ ملیون نفر) افزایش خواهد یافت.

احمدجاوید رسولی، رییس عمومی این اداره که امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ سرطان) در مراسمی به مناسبت «روز جهانی نفوس» در کابل صحبت می‌کرد، افزود: «نفوس افغانستان در سال ۲۰۰۴، ۲۱.۶ میلیون نفر تخمین شده بود که تا سال ۲۱۰۸ به ۳۱.۶ میلیون نفر رسیده بود.»

به گفته‌ی آقای رسولی، هم‌اکنون نفوس افغانستان به ۳۲.۲ میلیون نفر می‌رسد که از این میان حدود ۱۵.۸ میلیون آن زن و ۱۶.۴ میلون آن مرد می‌باشند.

او همچنان افزود که ۷۱.۳ درصد نفوس افغانستان در روستاها و ۲۴ فیصد دیگر در شهرها زندگی می‌کنند. به گفته‌ی او، ۴.۷ درصد نفوس افغانستان را کوچی‌ها تشکیل می‌دهند.

رییس عمومی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات کشور میزان افزایش نفوس در افغانستان را سریع و بی‌رویه خواند و افزود که در هر خانواده در افغانستان به طور اوسط، ۷.۷ نفر زندگی می‌کنند.

از سویی هم دیوه صمد، معین وزارت صحت عامه‌ی افغانستان گفت که میزان باروری هر زن در افغانستان به صورت میانگین، ۵.۳ طفل می‌باشد.

در همین حال مصطفی مستور، وزیر اقتصاد کشور نیز در این نشست با اشاره به رشد سریع نفوس در افغانستان و بالابودن میزان زاد و ولد در کشور، گفت که این وزارت در هماهنگی با وزارت صحت عامه، اداره‌ی مرکزی احصائیه و معلومات و اداره‌ی جمعیت سازمان ملل متحد روی «پالیسی ملی نفوس» کار می‌کند تا «توازن منطقی» میان رشد نفوس و رشد اقتصادی در کشور به میان آید.

آقای مستور افزود که میزان رشد نفوس در افغانستان باید کنترل شود و در صورت عدم کنترل آن، افغانستان با چالش‌های چون مصونیت غذایی، گسترش فقر، کمبود آب آشامیدنی، آلودگی هوا و محیط زیست، عدم آموزش درست و بیکاری مواجه خواهد شد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Eng.Fraidon Hoshmand Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Eng.Fraidon Hoshmand
Guest
Eng.Fraidon Hoshmand

یک نظریه اشتباه که همه اذهان عمومی را اذیت میکند اینست که عالی جناب مستور فرموده که رشد نفوس باعث چالش های چون مصونیت غذایی ، کسترش فقر ، بیکاری و غیره میشود ؛
در حالیکه در کشور های پر نفوس به خوبی دیده میشود که بهترین اقتصاد ، سطح بیکاری پایین و جامعه پیشرفته و به پا ایستاده ، و دیگر سهولت های زندگی را دارا اند مانند کشور های پر نفوس چین ، هند ، و کشور های اروپایی و امریکایی.
چون این انسان ها هستند که کار می آفرینند نه حیوانات.