سه‌شنبه 23 جولای 2019

ترمپ: امریکا در یک هفته می‌تواند برنده‌ی جنگ افغانستان باشد

از سویی هم آقای ترمپ در گفت‌وگویی با خبرنگاران در کاخ سفید گفته است که امریکا اگر بخواهد پیروز جنگ در افغانستان شود، افغانستان را در مدت یک هفته از کره‌ی زمین محو خواهد کرد.

اطلاعات روز: دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا گفته است که کشورش در مدت یک هفته می‌تواند با اقدامات نظامی جنگ در افغانستان را پایان داده و برنده‌ی این جنگ شود.

 آقای ترمپ این گفته‌ها را روز گذشته (دوشنبه، ۳۱ سرطان) در دیداری با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در امریکا مطرح کرده و افزوده است که اقدام نظامی در جنگ افغانستان حدود ده میلیون کشته بر جای می‌گذارد.

او تأکید کرده است که نمی‌خواهد این موضوع به وقوع بپیوندد و اقدامات نظامی راه حلی برای پایان جنگ افغانستان بوده نمی‌تواند.

از سویی هم آقای ترمپ در گفت‌وگویی با خبرنگاران در کاخ سفید گفته است که امریکا اگر بخواهد پیروز جنگ در افغانستان شود، افغانستان را در مدت یک هفته از کره‌ی زمین محو خواهد کرد.

او همچنان با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح افغانستان افزوده است که امریکا ترجیح می‌‌دهد که به‌جای این عمل ویران‌کننده، با پاکستان همکار شود.

به گفته‌ی رییس‌جمهوری امریکا، همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان کارا بوده و پاکستان در دوران حاکمیت آقای خان کار چشم‌گیر و خوبی در جهت تأمین صلح در افغانستان انجام داده است.

در همین حال، نخست‌وزیر پاکستان نیز گفته است که پاکستان بیش‌تر از پیش تلاش می‌کند تا طالبان را برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تشویق کند.

او همچنان در این دیدار از رییس‌جمهوری امریکا به‌خاطر تحت ‌فشار قراردادن طرف‌های دخیل صلح افغانستان تشکری کرده و گفته است که افغانستان بیش از هر زمان دیگری به پایان جنگ و استقرار صلح نزدیک شده است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه نهمین دور از سفرهایش را به‌منظور تسهیل در گفت‌گوهای صلح این کشور آغاز کرده است.

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده است که هدف از سفر آقای خلیل‌زاد به افغانستان صحبت با مقام‌های دولت، نمایندگان جامعه‌ی مدنی و گروه‌های حمایت‌کننده‌ی حقوق زنان در مورد روند صلح و گام بعدی این روند گفته شده است.

هدف از سفر آقای خلیل‌زاد به قطر نیز آغاز دور تازه‌ی مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان اعلام شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of