دستورالعمل تقلب‌های انتخاباتی | طنز

دستورالعمل تقلب‌های انتخاباتی | طنز

عیسا قلندر

ستادهای محترم انتخاباتی، نامزدان محترم ریاست‌جمهوری، معاونین محترم نفرهای اول که براساس اقلیت و اکثریت‌بودن اقوام انتخاب شده‌اید و نه براساس اهلیت و درایت، کمپینران محترم داغ‌تر از آش، کمیشنران فرمایشی و کارمندان احتمالی انتخابات، السلام علیکم و رحمته‌الله و برکاته. ما و شما یک‌بار دیگر در آستانه‌ی یک تلاش دسته‌جمعی دیگر برای تقلب و دست‌بردزدن به آرا و انتخاب‌های مردم قرار داریم. بنابراین از همه‌ی شما تقاضا می‌رود که به دستورالعمل تقلب‌های انتخاباتی گوش جان فرا بسپارید تا در روز انتخابات و روزهای بعد از انتخابات، در محضر قانون و وجدان خویش آسوده نباشیم. من این دستورالعمل را با توجه به انتخابات‌های گذشته و تمکین و سرسپردگی شما به‌خاطر تقلب آماده کرده‌ام. یقینا که تکمیل نیست، اما موارد مهم را به‌نظرم در آن درج کرده‌ام.

در قدم اول خطاب به کمیشنران فرمایشی می‌گویم که شما یک فرصت استثنایی دارید. می‌توانید با مذاکرات بین‌الانتخاباتی، پوست ستادهای مفشن انتخاباتی را بکَنید. به هریک از آن‌ها، وعده‌های بزرگ بدهید و حواس‌تان باشد که چنگ محکم به این خرس‌ها بزنید تا موی بیش‌تر بکنید.

در قدم دوم خطاب به ستادهای انتخاباتی می‌گویم که کمیشنران را بخرید. این‌ها عتیقه‌های نایاب‌اند. ارزش تاریخی خواهند داشت. معاملات‌تان را مستند کنید تا فردا روز اگر خدای نخواسته این کمیشنران به وعده‌های‌شان وفا نکردند (که حتما نمی‌کنند)، شما چیزی برای غال‌مغال در رسانه‌ها و نهادهای شکایتی داشته باشید.

در قدم سوم، بیایید باهم بررسی کنیم که چطور می‌توانیم تقلب کنیم. از آن‌جایی‌که این‌جا جا تنگ است و همه‌ی تقلبات را نمی‌توان بررسی کرد، موارد مهم آن را یادداشت کنیم:

اگر کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به‌طور مثال، شش میلیون نفر برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، مطمیین باشیم که دروغ می‌گوید. آمار میلیونی ثبت‌نام برای انتخابات، اولین مقدمه‌ای است که برای ساختن آرای جعلی و خیالی، چیده شده است/ می‌شود. پس بر تمام آن عده‌ای از مؤمنین که قسم خورده‌اند در انتخابات پیش‌رو با تمام توان برای ستاد مورد نظرشان کار کنند، واجب است که ترفندهای ساختن آرای خیالی را یاد گیرند تا در روز انتخابات مجبور نشوند از آن‌جای خویش چُندُک بگیرند. برای این‌که بتوانیم آرای جعلی بااعتبار بسازیم، از همین حالا باید زمینه‌سازی کنیم که روز انتخابات، اوراق رای‌دهی در اختیار ما قرار بگیرد تا آن‌را در گوشه‌ای برده و با استفاده از تذکره‌های جعلی (می‌بینید! باید تذکره‌ی جعلی هم فراهم کنیم) صندوق‌ها را به نفع کاندیدای مورد نظرمان پر کنیم. کل اوراق را به نفع یک کاندیدا استفاده نکنید، ممکن مردم شک کنند. عمده‌اش را به نفع نفر اصلی استفاده کنید، در هر صندوق چند رای به نفع بقیه نامزدان، به‌ویژه آن‌های که احتمال برد ندارند، هم استفاده کنید تا همه فریب بخوریم.

تقلب دیگری که ما در چند انتخابات گذشته یاد گرفته‌ایم این است که ستاد حاکم که منابع دولتی را در اختیار دارند، ضمن این‌که برای خودشان آرای جعلی دست‌وپا کرده است، آرای واقعی ستادهای دیگر را به هر دلیل ممکن باطل اعلام کرده. از همین حالا باید یاد بگیریم که آرای ستادهای رقیب را در هرجای این کشور که ممکن بود، باطل اعلام کنیم. برادران و خواهران ما در کمیسیون‌های انتخاباتی، نقش اصلی را در این هنر بازی می‌توانند.

در این میان ستاد انتخاباتی آقای غنی از چانس خوب‌تری برخوردار است. این ستاد می‌تواند با فشار واردکردن بر والی‌ها و ولسوالی‌ها، گزارش‌های امنیتی سلیقه‌ای ترتیب کند. یک ولسوال می‌تواند به مقام ولایت گزارش دهد که در ولسوالی او فلان فلان مناطق به لحاظ امنیتی آماده‌ی برگزاری انتخابات نیست. ولسوال‌ها و والی‌های محترم باید مناطقی را در این گزارش شامل کنند که رقبای آقای غنی در آن‌جا رای بیش‌تر دارد. در این زمینه از مقام ولایت غزنی تشکری داریم که پیش‌قدم شده و مناطق کاملا امن در ولسوالی قره‌باغ را ناامن گزارش داده تا کمیسیون انتخابات برای این مناطق صندوق و برگه‌ی رای ارسال نکند. بقیه‌ی ستادها اگر می‌توانند والی‌ها و ولسوال‌ها را بخرند نیز می‌توانند از این ترفند استفاده کنند. این ترفند حتا جامعه‌ی جهانی و تمامی نهادهای ناظر را فریب می‌دهد. بدون این‌که آبرو و غرور افغانستان عزیز خدشه‌دار شود.

هر ستادی‌که با برادران تروریست ما رفاقت و زدوبند دارد، می‌تواند تروریستان را به حشر مختل‌کردن انتخابات در ساحات مشخص فرا خواند. قرار مطالعات سازمان بین‌المللی انسان‌شناسی «اوهو»، تروریستان عزیز مملکت ما مادرزادی برای این کار آماده است و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

تا یادم نرفته باید خدمت همه‌ی متقلبین عزیز یادآوری کنم که هوای کارمندان امنیت ملی را داشته باشید. این عزیزان بر گردن شما حق و حقوقی دارند. درست نیست از شما آزرده شود. از کارمندان بیدار امنیت ملی هم تقاضا می‌شود که اگر خواهان اشتراک در این حشر ملی هستند، رضاکارانه خدمت نکنند. حتما باید مزد چشم‌پوشی‌های خویش را بگیرند.

از آن‌جایی‌ که خواستن توانستن است، گردن‌تان بسته اگر در روز انتخابات می‌توانید بیش‌تر از یک رای بدهید، ولی این کار را نکنید. هر نفر ده-دوازه رای بدهید. بیایید باخودمان عهد کنیم حالا که تقلب می‌کنیم، یک شکم‌سیر تقلب کنیم که حسرتی به دل نماند. دل ما و شما طاقت این همه حسرت را ندارد.

به ما و شما معلوم است که حکومت و دولت سالم به‌درد ما نمی‌خورد. حکومت‌های متقلبی چون وحدت ملی شایسته‌ی ماست. ما و شما مکلف به حفظ جایگاه شایسته‌ی افغانستان در سطح بین‌الملل که همان بدترین کشور برای زنان، فقیرترین کشور، ناامن‌ترین کشور، فاسدترین کشور، تاریک‌ترین کشور و … است، هستیم. این موارد نباید یادمان برود.