یکشنبه 11 آگوست 2019

سفیر امریکا در کابل: چشم انداز توافق واقعی به‌سوی صلح باز شده است

اطلاعات روز: جان بس، سفیر امریکا امروز (شنبه، ۲۰ اسد) در کابل، در پیام عیدی‌اش به مردم افغانستان گفته است که پس از سال‌ها درگیری و جنگ […]

اطلاعات روز: جان بس، سفیر امریکا امروز (شنبه، ۲۰ اسد) در کابل، در پیام عیدی‌اش به مردم افغانستان گفته است که پس از سال‌ها درگیری و جنگ در افغانستان، اکنون چشم‌انداز یک توافق واقعی که به صلح منتهمی می‌شود باز شده است.

آقای بس در این پیامش همچنین گفته است: «عید یادآور حس مشترک انسانی و تعهدِ کمک به همدگیر است.»

گفت‌وگوها میان نمایندگان طالبان و زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه‌ی آیالات متحده امریکا برای صلح افغانستان به مرحله‌ی حساسی رسیده است. هم‌اکنون هیأت امریکایی و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر در حال گفت‌وگواند.

منابعی از میان طالبان به رسانه‌ها گفته‌اند که قرار است در روزهای عید با حضور نمایندگان سازمان ملل، سازمان همکاری‌های اسلامی و نمایندگان کشورهای همسایه، توافق صلح میان امریکا و طالبان امضا شود.

گفته می‌شود که پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

این در حالی است که امروز رییس جمهور غنی در پیام عیدی‌اش گفت حکومت وحدت ملی که به آخرین روزهای کارش نزدیک شده است، نمی‌تواند روی مسایل دشواری چون صلح، تصمیم بگیرد. ازاین‌رو نیاز است که نخست انتخابات برگزار شود و پس از آن دولت منتخب و با صلاحیت آینده در مورد صلح تصمیم بگیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of