دوشنبه 12 آگوست 2019

صلیب سرخ: گفت‌وگوهای صلح شدت خشونت‌ها در افغانستان را کاهش نداده است

در اعلامیه‌ی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ آمده است که حملات هوایی، حملات شبانه و حملاتی که در روستاها و ساحات پرنفوس راه‌اندازی می‌شود، منجر به مرگ و معلولیت زنان، مردان و کودکانی می‌شود که هیچ نقشی در جنگ‌ها ندارد.

اطلاعات روز: کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده است که گفت‌وگوهای جاری صلح افغانستان شدت خشونت‌ها و تأثیر خشونت بر زندگی غیرنظامیان در این کشور را کاهش نداده است.

در اعلامیه‌ی این کمیته که امروز (دوشنبه، ۲۱ اسد) منتشر شده، به نقل از خوان‌پدرو سکارر، رییس نمایندگی مرکزی صلیب سرخ در افغانستان گفته شده است که هم‌زمان با جریان گفت‌وگوهای صلح و فرارسیدن عید سعید قربان، تدابیر درنظر گرفته شده از سوی طرف‌های درگیر برای حمایت از غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی کافی نبوده است.

سکارر همچنان از طرف‌های درگیر خواسته است که کارهای بیشتری برای حفاظت از غیرنظامیان، ساختارهای غیرنظامی، مراکز صحی و کارمندان صحی انجام دهند.

در اعلامیه‌ی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ آمده است که حملات هوایی، حملات شبانه و حملاتی که در روستاها و ساحات پرنفوس راه‌اندازی می‌شود، منجر به مرگ و معلولیت زنان، مردان و کودکانی می‌شود که هیچ نقشی در جنگ‌ها ندارد.

به نقل از اعلامیه، همچنان در این نوع حملات، بیشتر خانه‌ها، مساجد، مکاتب، مارکیت‌ها و مراکز صحی هدف قرار گرفته‌اند.

رییس نمایندگی مرکزی صلیب سرخ در افغانستان گفته است: «توجه کمی به رنج افراد ملکی صورت گرفته است. آن‌ها باید همیشه مورد حمایت و احترام باشند.»

در اعلامیه‌ی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ همچنان گفته شده است که گراف حمله به کارمندان و مراکز صحی نیز افزایش یافته، چنانچه تنها در شش ماه اول سال جاری میلادی ۵۹ حمله به مراکز و کارمندان صحی صورت گرفته است.

در اعلامیه از طرف‌های درگیر خواسته شده است که «اجازه بدهند که افراد مریض به خدمات صحی دسترسی بدون مانع داشته باشند، بدون این‌که وابستگی‌های آن‌ها در نظر گرفته شود».

صلیب سرخ در عین حال در مورد سرنوشت افرادی که از سوی طرف‌های درگیر در ارتباط به «منازعه‌ی مسلحانه» توقیف شده‌اند، نیز ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه گفته شده است که افراد توقیف‌شده باید به مراقبت‌های صحی و نیازمندی‌های اساسی از جمله آب پاک، لباس و اسباب صحی دسترسی و همچنان با خانواده‌های خود تماس داشته باشند.

به نقل از اعلامیه، با توجه به افزایش نیازمندی‌های بشری، وضعیت امنیتی کمک به افرادی را با مشکل مواجه ساخته است که به غذا، آب، پناه‌گاه و امنیت ضرورت دارند.

با این حال، کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ به تعهد خود به ادامه‌ی فعالیت در افغانستان خبر داده و گفته است که این نهاد به دسترسی بدون مانع نیاز دارد تا کمک‌های عاجل بشری را به کسانی که از منازعات مسلحانه متأثر شده‌اند، فراهم کند.

صلیب سرخ در حالی از عدم تأثیرگذاری گفت‌وگوهای صلح روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است که هشتمین دور مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان بامداد امروز دوشنبه پایان یافته است.

تضمین در مبارزه با تروریزم، خروج نیروها، شرکت در دیالوگ و مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس جامع و دایمی از چهار موضوع اساسی مورد بحث در این دور مذاکرات بوده است.

هرچند تا کنون در مورد جزئیات پیشرفت این دور مذاکرات چیزی گفته نشده، اما آقای خلیل‌زاد به تاریخ چهاردهم اسد گفته بود که دو طرف به «پیشرفت عالی» در این مذاکرات دست یافته‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of