تیم ثبات و همگرایی: 112 هزار رأی خارج از زمان رأی‌دهی باطل شود

اطلاعات روز: نور رحمن اخلاقی، رییس بخش نظارت و مبارزه با تقلب ستاد انتخاباتی تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید که112 هزار رأی خارج از زمان رأی‌دهی توسط شرکت درملوگ تشخیص داده شده و این آرا باید هرچه زودتر باطل اعلام شود.

آقای اخلاقی که امروز (دوشنبه، 13 عقرب) در یک نشست خبری تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در کابل صحبت می‌کرد، همچنان گفت که حدود 700 دستگاه و کارت حافظه بیومتریک مفقود است. آقای اخلاقی از کمیسیون انتخابات خواست که در رابطه به تشخیص و ابطال این آرا جدی اقدام کند.

او افزود که مطابق به فیصله کمیسیون انتخابات، آرای خارج از ساحه‌ی که توسط «جی‌پی‌اس» تشخیص داده می‌شود، باید مشخص و باطل اعلام می‌شد.

به گفته‌ی او، کمیسیون انتخابات تا کنون در این باره موقف خود را روشن نکرده است. او خواستار روشن شدن موقف کمیسیون در این باره شد و گفت که آرای تقلبی باید باطل شود.

این عضو ارشد تیم «ثبات و همگرایی» همچنان گفت که کمیسیون انتخابات از مجموع آرای اعلام‌شده، در مورد 137 هزار و 630 رأی وضاحت نداده و مشخص نیست که این آرا چگونه وارد سیستم شده است. او افزود که کمیسیون انتخابات باید مطابق طرزالعمل این آرا را «از دور خارج نماید».

او گفت: «روند تشخیص عکس تکراری با استندرد پایین صورت می‌گیرد که باید مطابق استندرد جهانی عیار شود.»

به گفته‌ی آقای اخلاقی، آرای تقلبی باید از دور خارج و روند بازشماری آرا زیر نظر افراد مورد اعتماد صورت بگیرد و «کسانی که در تقلب و تخطی دست داشته‌اند به سارنوالی/ دادستانی معرفی شوند».

انتخابات ریاست‌جمهوری در ششم میزان سال جاری برگزار شد. هرچند قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات در 27 میزان و نتایج نهایی نیز در 16 عقرب اعلام شود، اما کمیسیون انتخابات اعلام نتایج ابتدایی را تا 23 عقرب و اعلام نتایج نهایی را تا 15 قوس به تأخیر انداخت.

دلیل این تأخیر نیز مشکلات فنی و تأمین شفافیت در انتخابات عنوان شده بود.